Ocet

i

Autor: pixabay.com Ostry zapach octu również odstrasza komary. Możemy nim nasączyć gąbkę i położyć na parapecie przy otwartym oknie. Owadom odechce się nas dręczyć.

Kolejne produkty znikają z półek. Teraz to ocet!

2022-09-09 10:48

Producenci octu ostrzegają- w sklepach może go wkrótce zabraknąć. Jak wyjaśniają, zapasy na ten rok już się skończyły, pomimo, że prace trwają na pełnych obrotach. Dodatkowo, na rynku zaczyna brakować surowców.

Pustki w sklepach. Czego najbardziej brakuje?

Od jakiegoś czasu dużo mówi się o towarach, których może wkrótce zabraknąć w sklepach spożywczych. Ostatnio, na wielu zdjęciach można było zobaczyć puste półki i brak takich produktów jak między innymi cukier. Wprowadzono na niego nawet limity, ponieważ pojawił się nieuzasadniony popyt klientów. A to powoduje wzrost cen. Jak wynika z najnowszych danych, cena cukru wzrosła już o około 39 procent. 

Brakuje również oleju słonecznikowego. W tym przypadku to wina wojny, ponieważ Ukraina jest największym światowym producentem tego produktu. Mówi się również o brakach jeśli chodzi o mięso czy papier, którego już zaczynało brakować podczas pandemii ze względu na przerwanie łańcucha dostaw surowca z Azji.  

Sprawdź, jakich produktów może zabraknąć w sklepach!

Kolejny produkt może zniknąć ze sklepowych półek. Chodzi o ocet

W ostatnich dniach coraz większe problemy pojawiają się również przy zakupie octu. Powodem jest między innymi brak wystarczającej ilości spirytusu, który jest podstawą do produkcji octu. A to natomiast efekt chociażby spadającej liczby gorzelni. Dla porównania, w 2011 roku funkcjonowało ich 170, a już w 2017 zaledwie 70. Ponadto, spirytus wykorzystywany jest również w innych branżach. Rośnie też popyt na ocet fermentacyjny ze strony przemysłu chemicznego, spodowany brakiem syntetycznego zamiennika.

Branża pracuje na pełnych obrotach

Branża cały czas pracuje na pełnych obrotach. Pomimo to, zapasy, które zostały przygotowane na cały rok, rozeszły się w zaledwie dwa tygodnie. Octownie funkcjonują w trybie ciągłym, co oznacza, że nie są one w stanie przyspieszyć produkcji, ani zwiększyć mocy produkcyjnych.