Kolęda 2021/2022. Kościół w Olsztynie ZMIENIA ZASADY wizyty duszpasterskiej

i

Autor: pexels.com

Kolęda 2023. Jak przygotować się do wizyty księdza po kolędzie? Podpowiadamy, co warto wiedzieć

2023-02-24 15:51

Już wkrótce księża rozpoczną podróżowanie po domach mieszkańców całego kraju. Z roku na rok jednak coraz więcej osób decyduje się nie przyjmować duchownych. Są jednak tacy, dla których jest to niezwykle ważna tradycja. Podpowiadamy, jak przygotować się do wizyty księdza po kolędzie.

Kolęda 2022/2023. Kiedy zaczynają się wizyty duszpasterskie?

Po Bożym Narodzeniu rozpoczną się wizyty duszpasterskie w domach wiernych. Jednak z powodu pandemii koronawirusa, przez ostatnie dwa lata kolęda nie odbywała się na normalnych zasadach.

Kolędy w domach odbywają się najczęściej już od 27 grudnia i trwają aż do uroczystości Ofiarowania Pańskiego, czyli 2 lutego. Co jednak istotne, terminów tych nie nakazuje żadne prawo.

Dokładne informacje o odwiedzinach księdza u wiernych dostępne są zazwyczaj na stronie internetowej parafii, do której należymy.

Jak przygotować się do kolędy i jak wygląda wizyta księdza po kolędzie?

Zgodnie z zasadami, podczas wizyty duszpasterskiej nasz stół powinien być nakryty białym obrusem. Na nim znajdować się natomiast powinien krucyfiks i dwie lub jedna zapalona świeca. Dodatkowo, warto mieć także wodę święconą i kropidło. Jeśli nie posiadamy w domu wody święconej, wydawana jest ona jest zazwyczaj w kościele.

A jak wygląda wizyta księdza? Najważniejsze, by pamiętać, że na czas spotkania wyłączyć wszelkie urządzenia elektroniczne i skupić się na modlitwie. W czasie wizyty można również poprosić księdza o poświęcenie mieszkania. Po spotkaniu z duchownym najczęściej Polacy przekazują mu kopertę z pieniędzmi.

Czy możemy nie przyjąć księdza po kolędzie?

Oczywiście możemy nie wpuścić księdza do mieszkania. Od wizyt duszpasterskich w ciągu ostatnich lat odchodzi coraz więcej osób. Dla Kościoła jest to oczywiście znak, że dana rodzina jest niepraktykująca lub niewierząca.

W mediach pojawiają się jednak doniesienia, że proboszcz "ostrzega" wiernych, że jeśli nie przyjmą księdza po kolędzie, to nie zostaną pogrzebani w obrządku katolickim. Jednak według prawa kanonicznego duchowni nie mają prawa odmówić pochówku, tylko dlatego, że parafianin nie przyjął księdza z wizytą duszpasterską.

Finał 5 edycji akcji „List do Mikołaja”. Ponad 2000 osób otrzyma prezenty

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE