Pierwsza Komunia Święta 2020 odwołana? Parafie i restauracje przekładają terminy

i

Autor: pixabay Pierwsza Komunia Święta 2020 odwołana? Parafie i restauracje przekładają terminy

Kobiety w archidiecezji łódzkiej będą udzielać komunii. Rewolucyjne zmiany w prawie kanonicznym

2022-11-28 14:11

W przyszłym roku rozpocznie się kolejna formacja nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej. Za sprawą rewolucyjnych zmian w prawie kanonicznym, kandydatami mogą być zarówno mężczyźni, ale również kobiety. Oznacza to zatem, że będzie można otrzymywać komunię świętą z rąk kobiet.

Zmiany w prawie kanonizacyjnym

Decyzją papieża Franciszka z 11 stycznia 2021 roku, który zmodyfikował prawo kanoniczne, zezwolono kobietom na tzw. posługę akolity i lektora. Decyzję swoją ogłosił w dokumencie "Spiritus Domini". Za decyzją papieża Franciszka poszły postanowienia Konferencji Episkopatu Polski z czerwca ubiegłego roku. Dekret wszedł w życie 12 grudnia. 

Akolita jest chrześcijanin ustanowiony do pomocy kapłanowi i diakonowi w sprawowaniu liturgii. Może być lektorem, a więc czytać Pismo Święte podczas mszy świętej, poza Ewangelią, ale również może udzielać Komunii Świętej.

Kobiety będą mogły wydawać komunię. Będą musiały jednak spełnić odpowiednie wymagania

W styczniu przyszłego roku rozpocznie się formacja nowych nadzwyczajnych komunii świętej w archidiecezji łódzkiej. Proboszczowie po raz pierwszy będą mogli zgłaszać nie tylko mężczyzn, ale również kobiety.

Trzeba jednak będzie spełnić odpowiednie wymagania. Przede wszystkim, kobieta musi mieć skończone 25 lat. Poza tym, od wszystkich kandydatów wymaga się, by odznaczali się "wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi". Do pełnienia swych zadań powinni być przygotowani przez odpowiednią formację.

Akcja List do Mikołaja z DPS