mieszkanie

i

Autor: Pixabay

Jak legalnie wejść do swojego mieszkania w trakcie jego wynajmowania? Kiedy właściciel może to zrobić?

2023-02-16 13:26

Czy właściciel mieszkania może wejść do swojego mieszkania w czasie jego wynajmowania innej osobie? Czy może to zrobić podczas nieobecności najemcy? Odpowiedź na te pytanie, które należą do najczęstszych sporów pomiędzy właścicielem a lokatorem, nie jest wcale taka prosta. Przepisy odnoszące się do takich sytuacji nie są bowiem jednoznaczne.

Kiedy właściciel może wejść legalnie do wynajmowanego mieszkania?

Przepisy dotyczące wynajmu mieszkań, na co zwraca uwagę portal rp.pl, nie są równomierne pod względem praw najemców i właścicieli nieruchomości. Działają zwłaszcza na niekorzyść wynajmujących, np. w sytuacji, kiedy planują oni sprzedaż lokalu, a najemca nie jest z tego powodu szczególnie zachwycony. Radczyni prawna Emilia Łobińska-Szyc w rozmowie z rp.pl przywołuje zapis znajdujący się w art. 222 par. 1 Kodeksu cywilnego, w który mówi, że: „właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, aby rzecz została mu wydana, chyba, że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą”.

Właściciel nie ma prawa wejść do mieszkania, które wynajmuje innej osobie bez jej pozwolenia. Jednak zgodnie z art. 10 Ustawy o ochronie lokatora, na którą powołuje się radczyni prawna, może to zrobić w przypadku zaistnienia awarii, która wywołuje jakąś szkodą, albo zagraża bezpośrednio jej powstaniu. Wówczas najemca ma obowiązek niezwłocznego udostępnienia mieszkania w celu dokonania przez właściciela nieruchomości niezbędnych prac remontowych. W sytuacji, kiedy lokatora nie ma lub nie zgadza się on na udostępnienie lokalu, wynajmujący ma prawo do wejścia do środka w obecności policjantów, strażników gminnych (miejskich) lub strażaków, o ile usterka wymaga ich interwencji.

Do praw właściciela mieszkania należy również kontrolowanie stanu mieszkania, ale nie może robić tego podczas niezapowiedzianych wizyt. Nie może też składać najemcy zbyt częstych nieuzasadnionych wizyt, a także przeszukiwać jego prywatnych rzeczy. Natomiast w przypadku otwarcia nieruchomości pod nieobecność lokatora lub osoby pełnoletniej, która z nim zamieszkuje, wynajmujący musi zabezpieczyć lokal wraz z znajdującymi się w nim rzeczami do momentu powrotu najemcy. Jeśli zaistnieje taka sytuacja, to z przeprowadzonych czynności trzeba sporządzić odpowiedni protokół. Ponadto właściciel ma prawo do okresowej kontroli lokalu. Powinna się ona odbyć po wcześniejszym ustaleniu terminu z lokatorem.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. "Ó" czy "U"? To wiedzą dzieci w szkole. Wynik niższy, niż 7/10 to wstyd – na 18 lutego

Pytanie 1 z 10
W pi[]rnik[] ma r[]żnokolorowe dł[]gopisy.
Kierowca autobusu miejskiego wyłamał rogatki. Prowadził pojazd pod wpływem narkotyków?!
Źródło: Jak legalnie wejść do swojego mieszkania w trakcie jego wynajmowania? Kiedy właściciel może to zrobić?