Gąbek powinniśmy bać się bardziej niż sedesów. Sprawdź, jak często powinno się wymieniać gąbkę do naczyń

i

Autor: PIXABAY

Porady

Jak często wymieniać gąbkę do naczyń? "Gąbek powinniśmy bać się bardziej niż sedesów"

2024-03-05 11:50

- Naukowcy sugerują, że gąbek powinniśmy bać się bardziej niż sedesów - ostrzega popularna instagramerka, Mama Chemik. Sprawdź, co jest nie tak z gąbkami do naczyń oraz jak często powinno się je wymieniać.

Sylwia Panek, znana na Instagramie jako Mama Chemik, tym razem wzięła pod lupę tradycyjne gąbki do naczyń, których używa większość z nas. Dlaczego jej zdaniem powinniśmy bać ich bardziej niż sedesów? 

- Gąbki kuchenne są siedliskiem bakterii. Są długo wilgotne i zostają na nich resztki jedzenia. To idealne warunki. A jeszcze gorzej jeśli zostawiamy je w wodzie lub resztkach jedzenia w zlewie - pisze Mama Chemik w jednym z ostatnich postów. 

Jak często wymieniać gąbkę do naczyń?

Chemiczka wyjaśnia, że gąbki do naczyń powinno się wymieniać raz w tygodniu. Zaznaczyła także, że pranie kuchennych zmywaków nie jest najlepszym pomysłem. 

- Wiem, że niektórzy takie gąbki piorą lub wkładają do zmywarki, ale to, podobnie jak w przypadku prania syntetycznych ubrań wiąże się z uwalnianiem mikroplastiku do ścieków. Jednocześnie jest to też problem z mikrobiologicznego punktu widzenia, gdyż złe bakterie, które ocalały zaczną się szybko ponownie namnażać i kolonizować Waszą gąbkę - można przeczytać w poście zmieszczonym przez Sylwię Panek. - Dlatego ja dużo bardziej polecam kupować gąbki z naturalnych materiałów, które po wyrzuceniu na śmietnik rozłożą się do prostych związków organicznych, które nam nie zagrażają.

Naukowcy z Politechniki Ślaskiej skonstruowali ozonator