Więcej opakowań objętych kaucją! Sprawdź, kiedy zostaną wprowadzone zmiany

i

Autor: Pexels

System kaucyjny

Ile ma wynosić kaucja za butelkę w Polsce? Zmiany w prawie coraz bliżej. Sprawdź, kiedy wejdą w życie

2023-04-13 11:02

System kaucyjny w Polsce przejdzie wielkie zmiany. Obejmie większą ilość opakowań. Kaucja za pojedyncze opakowanie będzie jednolita i wiadomo już, ile będzie wynosić. Znamy też termin wprowadzenia projektu w życie.

Kaucja za butelkę. Ile wyniesie?

System kaucyjny w Polsce już wkrótce wejdzie w życie. Wiemy, jakie opakowania będzie obejmował. Zgodnie z nowym rozporządzeniem będą to także: butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3l, puszki metalowe o pojemności do 1l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5l. Kaucja za pojedyncze opakowanie będzie jednolita i wyniesie 50 gr.

- Przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym zobowiązani zostaną do umieszczania na tych opakowaniach oznakowania określającego wysokość kaucji, natomiast przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu lub inny punkt objęty systemem kaucyjnym, uczestniczący w systemie kaucyjnym w zakresie co najmniej pobierania kaucji i zwracania kaucji oraz odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych, zobowiązani będą m.in. do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym – tak uzasadniane jest rozporządzenie.

System kaucyjny w innych państwach

System kaucyjny obowiązuje też w innych krajach Unii Europejskiej. W Chorwacji kaucja jest równa 0,07 EUR za opakowanie. W Finlandii wysokość kaucji uzależniona jest od rodzaju opakowania – dla szkła 0,1 EUR, metalu 0,15 EUR, tworzywa sztucznego 0,10-0,40 EUR (w zależności od pojemności butelki). W Niemczech wysokość kaucji jest jednakowa dla wszystkich rodzajów opakowań – 0,25 EUR.

Kogo dotyczy zmiana?

Nowe zasady będą obowiązkowe dla dużych sklepów (o powierzchni większej niż 200 mkw.), a dla mniejszych będzie dobrowolna, jednak będą musiały pobierać kaucję od objętych nią opakowań.

- Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 2000 m2 jest obowiązany prowadzić na własny koszt, z wyłączeniem opakowań objętych systemem kaucyjnym, selektywne zbieranie odpadów opakowaniowych po produktach w opakowaniach, które znajdują się w ofercie handlowej tej jednostki, według rodzajów opakowań, z których powstały odpady – informuje Rządowe Centrum Legislacji.

Dodatkowo, będzie obowiązywać opłata produktowa. Inaczej jest ona nazywana karą za nieosiągnięcie ustawowych poziomów recyklingu i odzysku opakowań. Ma być „zachętą do poddawania odpadów opakowaniowych recyklingowi (...) i do selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych."

Kiedy system kaucyjny wejdzie w życie?

Według planów pomysł ma wejść w życie w 2025 roku. Portalspozywczy.pl powołał się na Andrzeja Gantnera, wiceprezesa i dyrektora generalnego Polskiej Federacji Producentów Żywności, który uważa plan za nierealny. Według jego obserwacji innych państw, zbudowanie sprawnego systemu zajmuje więcej czasu niż założono. Podaje, że pełne 2 lata to absolutne minimum.

Łódzki nauczyciel w dwie doby przebiegł ponad 300 kilometrów