Google pomoże odczytać receptę. Sztuczna inteligencja rozszyfruje nieczytelne pismo lekarzy

2022-12-21 12:08
Google pomoże odczytać receptę. Sztuczna inteligencja rozszyfruje nieczytelne pismo lekarzy
Autor: pixabay

Kto próbował przeczytać, co napisał lekarz na recepcie, ten wie, że nie jest to łatwe zadanie. Teraz z pomocą w rozszyfrowywaniu lekarskiego pisma przychodzi Google. Gigant pracuje nad aplikacją Google Lens, która przy pomocy sztucznej inteligencji odczyta lekarskie "hieroglify".

Jak dotąd nikomu nie udało się stworzyć oprogramowania, które umożliwiłoby rozszyfrowanie lekarskiego pisma. Google po raz kolejny udowodnił, że wszystko jest możliwe. Amerykański gigant zaprezentował na ostatniej konferencji prototyp aplikacji Google Lens, która przy pomocy sztucznej inteligencji będzie w stanie odczytać, co jest napisane na recepcie. 

- Rozpoczęliśmy pracę nad złożonym procesem identyfikacji tego, co jest napisane na receptach lekarskich, budując model pomocniczy do digitalizacji, z wykorzystaniem AI, dla pracowników medycznych - poinformował Google na Twitterze. 

W powstawanie aplikacji są zaangażowani farmaceuci, którzy, jak wiadomo, mają doświadczenie w rozszyfrowywaniu pisma lekarzy. Nowe narzędzie pozostaje w fazie testów i nie wiadomo, kiedy zostanie wprowadzone do powszechnego użytku. Wiadomo jednak, że aplikacja na podstawie zdjęcia recepty będzie w stanie podać nazwy przepisanych przez lekarza leków.

Aplikacja powstaje przede wszystkim z myślą o krajach, w których służba zdrowia nie jest zinformatyzowana. Do takich krajów należą m.in. Indie, gdzie zaprezentowano prototyp nowego urządzenia. Google Lens ma także pomóc w digitalizacji odręcznych dokumentów medycznych. 

Google decyduje o moim makijażu!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE