Informatycy nie mają powodu do uśmiechu. Skarbówka obłoży ich wyższym podatkiem

i

Autor: pexels.com pexels.com - zdjęcie ilustracyjne

Podatki

Fiskus wziął na celownik informatyków? Mamy komentarz KAS

2023-10-23 14:57

Media obiegła informacja o tym, że urzędy skarbowe w całej Polsce masowo kontrolują informatyków oraz firmy z branży IT. Na celowniku fiskusa miał znaleźć się sposób rozliczania kosztów uzyskania przychodu w firmach informatycznych. Do sprawy odniosła się Krajowa Administracja Skarbowa.

Fiskus wziął na celownik informatyków?

"Gazeta Wyborcza" w ostatnich dniach opisała przypadek szefa firmy informatycznej, w której skarbówka prowadziła kontrolę dotyczącą sposobu rozliczania kosztów uzyskania przychodu. W jej efekcie fiskus nałożył na przedsiębiorcę nakaz zapłacenia zaległego podatku z tytułu nieprawidłowości w umowach o pracę z 52 pracownikami, którzy korzystali z 50-procentowych autorskich kosztów uzyskania przychodów.

Jak zaznaczył właściciel firmy, koszty były liczone od całych pensji, natomiast zdaniem urzędu skarbowego był to błąd, ponieważ pracownicy nie wykonywali jedynie pracy twórczej i nie poświęcali na nią 100 proc. swojego czasu pracy.

W mediach pojawiły się informacje, że nie był to odosobniony przypadek.

Co na to skarbówka? 

Teraz do doniesień medialnych odniosła się Krajowa Administracja Skarbowa.

- Odnosząc się do informacji pojawiających się w przestrzeni medialnej, dotyczących działań Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wobec informatyków i branży IT, podkreślam, że nie jest prawdziwa informacja o masowych kontrolach. KAS nie prowadzi żadnej wzmożonej akcji kontrolnej w zakresie informatyków i branży IT – stwierdziła rzecznik prasowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Justyna Pasieczyńska.

Zaznaczyła, że działania KAS zmierzające do weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatkowych prowadzone są zawsze na „podstawie wyników analizy ryzyka, która determinuje to, jakie czynności i z jaką częstotliwością są podejmowane”.

- Analizą obejmuje się szereg informacji i danych, a nie tylko pojedyncze elementy, tj. wykonywany zawód czy rodzaj branży lub też skorzystanie z jednego rodzaju ulg. Zasady takie stosujemy również do branży IT. Tym samym pojedyncze czynniki, jak skorzystanie z ulgi, czy wykonywany zawód, samodzielnie nie stanowią podstawy do uruchomienia kontroli. Ponadto nawet jeśli wynik analizy ryzyka wskazuje na wystąpienie nieprawidłowości, nie jest to jednoznaczne z automatycznym wszczęciem kontroli – stwierdziła rzeczniczka.

Wyjaśniła, że urzędy skarbowe w takiej sytuacji uruchamiają czynności sprawdzające. I to w tej prostszej i krótszej procedurze nieprawidłowości są wyjaśniane.

- Odnosząc się do kwestii 50-proc. kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich (dotyczy podatników na etacie) ze względu na to, że nie wszyscy informatycy wykonują pracę twórczą w pełnym wymiarze czasu pracy, to tak jak w innych branżach prowadzone są stałe, bieżące działania weryfikacyjne w oparciu o wskazania wyników analizy ryzyka. To samo dotyczy korzystania z ulgi IP-BOX przez firmy – dodała Justyna Pasieczyńska.

Wskazała, że w przypadku ulgi IP-BOX chodzi o możliwość stosowania preferencyjnej stawki 5 proc. do dochodów deklarowanych jako pochodzących z działalności twórczej.

- W pierwszej połowie bieżącego roku we wszystkich obszarach, których dotyczy ta preferencja (nie tylko informatycy-programiści) stwierdzono nieprawidłowości skutkujące koniecznością dopłaty podatku jedynie w kilkudziesięciu przypadkach – podała rzecznik KAS.

10 supermarketów, które zniknęły z Polski. Pamiętasz je?

Tęczowy... Urząd Skarbowy! Zaskakujący budynek w Warszawie
Listen on Spreaker.