Emeryci nie dostaną piętnastki? To już niemal pewne

i

Autor: pixabay.com

Emeryci nie dostaną piętnastki? To już niemal pewne

2022-10-21 12:15

15. emerytura, o której w sierpniu mówił prezydent Andrzej Duda, najprawdopodobniej nie zostanie jednak wprowadzona. Szefowa MRiPS Marlena Maląg oświadczyła, że rząd nie prowadzi obecnie prac na temat wprowadzenia piętnastki dla emerytów. Stałym świadczeniem, wypłacanym co roku, ma stać się natomiast 14. emerytura.

Czy będzie piętnastka dla emerytów?

Czy będzie 15. emerytura? O możliwości wypłat 15. emerytury mówił w sierpniu prezydent Andrzej Duda, oświadczając, że jeżeli będzie taka potrzeba, to „trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych". Niestety, wszystko wskazuje na to, że piętnastki dla emerytów nie będzie. Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w rozmowie z PAP stwierdziła, że kierowany przez nią resort nie prowadzi obecnie prac nad wprowadzeniem 15. emerytury.

Nie trwają prace na temat wprowadzenia 15. emerytury - oświadczyła szefowa MRiPS.

14. emerytura będzie wypłacana co roku?

15. emerytury ZUS nie będzie, ale być może stałym świadczeniem, wypłacanym co roku obok trzynastki, stanie się 14. emerytura. Prace nad takim rozwiązaniem trwają cały czas w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej. Przygotowywany przez resort projekt ustawy ma zostać zaprezentowany na początku 2023 r.

Póki co pewne jest, że 14. emerytura, podobnie jak trzynastka, zostanie wypłacona emerytom w przyszłym roku. Nie ma jeszcze ostatecznego kształtu ustawy, ale minister Maląg zapowiedziała już, że przyszłoroczna czternastka dla emerytów będzie na poziomie minimalnej emerytury.

14. emerytura będzie na poziomie minimalnej emerytury. Jeśli minimalna emerytura w przyszłym roku będzie wynosiła 1588 zł brutto, to również na tym poziomie będzie 13. emerytura, a także 14. emerytura. Ale co do ostatecznego kształtu 14. emerytury jeszcze chwilę poczekamy, bo pracujemy nad ustawą - stwierdziła szefowa MRiPS w "Sygnałach Dnia" Programu I Polskiego Radia.

Złotówka za złotówkę

W tym roku na czternastkę w pełnej wysokości (równej minimalnej emeryturze) mogły liczyć osoby, których świadczenie podstawowe nie przekroczyło 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem wyższym niż 2900 zł brutto 14. emerytura była zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Seniorzy tracą przez 15. emeryturę?! Sawicki nie ma wątpliwości
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE