Paragon

i

Autor: pixabay

Podatki

Dostałeś paragon grozy? Dobrze mu się przyjrzyj. Skarbówka czeka na zgłoszenia

2023-07-24 10:46

Pamiętajmy o braniu paragonów - apeluje do kupujących Ministerstwo Finansów i podkreśla, że KAS prowadzi na bieżąco kontrole i walczy z tzw. szarą strefą, ale w przypadku oszustw paragonowych ogromne znaczenie ma postawa nas wszystkich. W ten sposób ministerstwo zachęca do składania donosów na nieuczciwych sprzedawców.

Skarbówka zachęca do składania donosów

- Nieuczciwi przedsiębiorcy, by uniknąć płacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają nieprawidłowe, np. tzw. paragon kelnerski, a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować. Zdarza się, że porzucone paragony służą także „jako podkładki” do wystawiania tzw. pustych faktur i wyłudzania VAT - informuje resort finansów. 

I dodaje, że jeśli nieuczciwy przedsiębiorca zatai, że odbyła się transakcja i nie wystawi paragonu, to kwotę VAT będzie mógł schować do kieszeni i nie trafi ona do budżetu państwa. W ten sposób „zaoszczędzi” też na podatku dochodowym, a strata budżetu państwa będzie jeszcze wyższa.

Dlatego ministerstwo apeluje do kupujących, by brali paragony i sprawdzali, czy są prawidłowo wystawione. W razie wykrycia nieprawidłowości, zachęca do składania donosów. Szczególnie w przypadku niewystawienia paragonu.  

Jak podaje MF, jeśli ktoś nie dostał paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić, można to zgłosić:

  • w urzędzie skarbowym,
  • przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
  • e-mailem: [email protected],
  • przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony.

Resort zwraca także uwagę, że wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą debetową lub kredytową, nie zastępuje paragonu fiskalnego. Wskazuje także, że przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorców jest wydawanie paragonów niefiskalnych, co dotyczy przede wszystkim usług gastronomicznych, gdzie zamiast paragonu wystawiane są rachunki lub paragony kelnerskie. 

Zachęca ponadto do korzystania z bezpłatnej aplikacji e-Paragony, która umożliwia sprawdzanie paragonów z kodem QR. Aplikacja ma zostać wkrótce rozbudowana o funkcjonalność, która będzie umożliwiać pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.

Kto musi wystawiać paragony?

Ministerstwo finansów informuje, że obowiązek wystawienia paragonu ma większość sprzedających towary i usługi osobom fizycznym, z wyjątkiem rolników ryczałtowych (jeśli sprzedają produkty z własnej działalności rolniczej, podatek płacą w wysokości zależnej od posiadanej ziemi uprawnej), właścicieli sklepów internetowych (jeśli zapłatę otrzymują wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej i dostarczają kupione u nich towary pocztą lub firmą kurierską), sprzedających produkty i usługi, jeśli ich roczna sprzedaż nie przekracza 20 tys. zł. 

Bez względu na wysokość obrotów paragony fiskalne zawsze muszą wystawiać, np. sprzedawcy perfum, papierosów, komputerów, gazu płynnego, a także usług – np. taksówkarskich, fryzjerskich, kosmetycznych czy gastronomicznych - przypomina MF i zaznacza, że nie każdy paragon musi mieć postać wydruku z kasy fiskalnej. Od 2020 r. sprzedawca mający kasę online może przesłać klientowi e-paragon mailem lub sms-em.

Quiz. Defetyzm, bynajmniej, afront. Co drugi Polak nie wie, co znaczą te słowa. A ty?

Pytanie 1 z 12
Wiele osób błędnie używa słowa "bynajmniej". W którym z poniższych przykładów zostało użyte poprawnie?
Bynajmniej
PARAGONY GROZY nad polskim morzem?! #EwelinaPyta