Broń jądrowa będzie rozlokowana w Polsce? Donald Tusk komentuje słowa Dudy

i

Autor: PAP/Albert Zawada

Bron nuklearna

Broń jądrowa będzie rozlokowana w Polsce? Andrzej Duda reaguje na słowa Donalda Tuska

2024-04-22 20:17

Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek, że czeka na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w związku z jego deklaracją ws. rozlokowania broni nuklearnej w Polsce. Na reakcję prezydenta nie trzeba było długo czekać.

Broń jądrowa będzie rozlokowana w Polsce? 

W wywiadzie dla „Faktu” prezydent powiedział, że "jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach nuclear sharing także i na naszym terytorium, aby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi".

Na konferencji w KPRM, Tusk nawiązując do tej wypowiedzi prezydenta powiedział, że czeka na spotkanie z Andrzejem Dudą. "Czekam z niecierpliwością na spotkanie z panem prezydentem Dudą, bo ta sprawa dotyczy wprost i bardzo jednoznacznie polskiego bezpieczeństwa. I musiałbym dobrze zrozumieć intencje pana prezydenta" - powiedział szef rządu.

Podkreślił, że bardzo mu zależy na tym, żeby Polska była bezpieczna i możliwie dobrze uzbrojona.

"Ale chciałbym też, żeby ewentualne inicjatywy były przede wszystkim bardzo dobrze przygotowane przez ludzi za to odpowiedzialnych i żebyśmy mieli wszyscy przekonanie, że chcemy tego. Ta idea jest bardzo masywna powiedziałbym i bardzo poważna, musiałbym poznać wszystkie okoliczności, które skłoniły pana prezydenta do tej deklaracji" - zaznaczył Tusk.

Na reakcję prezydenta nie trzeba było długo czekać. Andrzej Duda przebywa obecnie w Kanadzie, gdzie został zapytany przez dziennikarzy, czy po powrocie do Polski spotka się z premierem Donaldem Tuskiem ws. gotowości do przyjęcia broni nuklearnej w Polsce w ramach Nuclear Sharing, odparł: “oczywiście, spotkam się z panem premierem”.

- Bo dla mnie jasną i oczywistą sprawą jest to, że współpracujemy ze sobą w sprawach dotyczących polityki zagranicznej i w każdej innej sprawie, w której będzie potrzeba - dodał.

- Jak do tej pory, ta współpraca układa się, jak państwo widzieli, dobrze i korzystnie dla Polski - mówił prezydent. - Nuclear Sharing jako pewna idea i pewien sposób budowania sfery bezpieczeństwa jest realizowany przede wszystkim przez Stany Zjednoczone w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego” - zauważył prezydent. Dodał, że “w ramach Nuclear Sharing była rozlokowywana i jest rozlokowana broń nuklearna, chociażby w krajach europejskich należących do NATO, przynajmniej niektórych. 

ZOBACZ TEŻ: W tych krajach jest obowiązkowa służba wojskowa

Rozmowa Prof. Antoniego Dudka z gen. Stanisławem Koziejem o NATO, PiSie i wojsku oraz przemyśle obronnym