Banksy był w Ukrainie. Powstała cała seria ulicznych graffiti

i

Autor: PAP/EPA

Banksy był w Ukrainie. Powstała cała seria ulicznych graffiti [ZDJĘCIA]

2022-11-18 9:03

Gorenka, Hostomel, Kijów, Borodzianka. To właśnie te miasta odwiedził Banksy i zostawił po sobie murale na zniszczonych, zbombardowanych budynkach. Brytyjski artysta przyznał się właśnie do stworzenia siedmiu prac. Zobaczcie całą serię murali, które powstały w Ukrainie.

Banksy to artysta, którego nie trzeba przedstawiać, choć on sam jeszcze się nikomu oficjalnie nie przedstawił. Tożsamość artysty street artu nadal pozostaje nieznana, ale jego prace, nawiązujące do ważnych kwestii politycznych i społecznych, są rozpoznawalne na całym świecie, cenione przez artystów i osiągają na aukcjach zawrotne sumy. 

Murale Banksy'ego mają antywojenny, antykapitalistyczny i pacyfistyczny przekaz. Artysta odwoływał się w swojej twórczości m.in. do konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Teraz odwiedził zbombardowane miasta w Ukrainie. W Gorence, Hostomelu, Kijowie, Borodziance pojawiły się murale, które od tygodnia przypisuje się Banksy'emu. On sam początkowo przyznał się do jednego - powstałego na bloku w Brodziance, tym samym potwierdzając, że w ogóle był w Ukrainie. 

Teraz Banksy potwierdził, że stworzył siedem murali: judokę (nawiązującego do Putina), dwie gimnastyczki, dzieci na zaporze, kobietę w szlafroku i masce gazowej, mężczyznę w kąpieli oraz niewielką opancerzoną ciężarówkę, która powstała na bazie istniejącego już graffiti, przedstawiającego penisa. 

Zobaczcie galerię murali, które stworzył Banksy w różnych ukraińskich miastach. 

Serce WOŚP stanęło w Łodzi