Babcia plus. Jednak będzie rządowy program?
Babcia plus to program wyczekiwany przez Polaków. O planach wprowadzenia nowego dodatku mówi się od dłuższego czasu. Teraz Rada Ministrów wprowadziła "Strategię Demograficzną 2040". Jak podkreślono w dokumencie, aby umożliwić Polakom zrealizowanie planów związanych z posiadaniem dzieci, konieczne jest podjęcie działań w określonych obszarach.
W strategii wymieniono wzmocnienie rodziny m.in. poprzez zabezpieczenie finansowe oraz wsparcie w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Kolejny z obszarów to znoszenie barier dla osób chcących mieć dzieci, m.in. poprzez rozwój rynku pracy przyjaznego rodzinie, rozwój opieki zdrowotnej, poprawę jakości i organizacji edukacji, a także rozbudowę form opieki nad dziećmi.
Zdaniem ekspertów, to właśnie ten dokument otwiera furtkę do wprowadzenia długo wyczekiwanego programu Babcia plus. O sprawie jako pierwszy napisał dziennik Fakt.
– Kilka lat temu dużo mówiło się dodatkowych świadczenia dla dziadków, którzy przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od 1. do 3. roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru czy mama wraca do pracy. Takie świadczenie nazwane zostało Babcia Plus, jednak dotychczas nie weszło do porządku prawnego – powiedział dziennikarzowi Faktu dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego. – Jednak "Strategia Demograficzna 2040" otwiera nową szansę na wprowadzenie tego świadczenia.
Przypomnijmy, że jeszcze w kwietniu 2021 roku minister rodziny Marlena Maląg zapowiadała, że rząd będzie chciał zaproponować Polakom "pozainstytucjonalne rozwiązanie dla wsparcia pozażłobkowego".
Babcia 500 plus? Ile może wynosić nowe dofinansowanie?
Jak na razie nie wiadomo, ile mogłoby wynosić nowe dofinansowanie, choć w mediach zaczęło ono funkcjonować jako "Babcia 500 plus". Warto zaznaczyć, że podobne rozwiązanie funkcjonuje na Węgrzech. Kobieta, które zdecyduje się wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, może przekazać zasiłek wychowawczy na babcię lub dziadka. Dodatek dla dziadków za przejęcie opieki nad wnukami jest uzależniony od pensji rodzica. Maksymalnie może osiągnąć, po przeliczeniu, 3000 złotych. Co istotne, świadczenia nie można łączyć z pracą zarobkową. Dodatek jest wypłacany na dziecko w wieku od 1 do 3 roku życia.
Babcia plus. Od kiedy babcie mogą liczyć na pieniądze za opiekę nad wnuczkami?
Nie wiadomo także, kiedy rządzący zamierzają rozbudować formy opieki nad dziećmi, o których mowa w "Strategii Demograficznej 2040". Eksperci prognozują jednak, że oferta nowych świadczeń socjalnych może zostać przedstawiona jeszcze przed zbliżającymi się wyborami.
ZOBACZ TEŻ: Emeryci zwolnieni z abonamentu RTV?
Realny dochód polskich emerytów SPADNIE?
Znany ekonomista tłumaczy, dlaczego! POSŁUCHAJ.
Listen on Spreaker.