abonament rtv

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe

Abonament RTV

Abonament RTV. Pojawią się korzystne zmiany dla Polaków? Jest projekt ustawy

2023-09-25 15:28

Politycy starają się jak mogą, by przedstawić się z jak najlepszej strony przed zbliżającymi się wyborami. Lewica stawia na emerytów. Dlatego między innymi do Sejmu trafił projekt ustawy dotyczący abonamentu RTV. Wynika z niego, że wszyscy przedstawiciele tej grupy mieliby być zwolnieni z opłat.

Abonament RTV. Kto musi opłacać? Ile wynosi?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem płatność za abonament RTV jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy posiadają odbiornik radiowy i/lub telewizyjny.  Wymagana jest jednak jedna płatność za gospodarstwo domowe, bez względu na liczbę domowników i odbiorników. Jest jednak szereg osób, które są zwolnione z tego obowiązku. Nalezą do nich:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

KRRiT poinformowała, powołując się na ewidencję Poczty Polskiej, że na koniec 2022 roku zarejestrowanych było 4 947 939 abonentów, w tym abonentów instytucjonalnych 239 237. 4 703 846 stanowili abonenci z odbiornikiem telewizyjnym lub radiowym, natomiast 244 093 z samym radiem.

Ile wynosi abonament RTV w 2023?

Miesięczna opłata za abonament RTV wynosi:

  • 8,70 zł - opłata za radioodbiornik
  • 27,30 zł - opłata za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny

Abonament RTV. Lewica chce zmian

Zbliżają się wybory. Lewica przygotowała "Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw". Jak wynika z dokumentu, opozycja chce, by wszyscy seniorzy zostali zwolnieni z opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Wyjaśniają, że do tej pory opłat nie muszą ponosić jedynie najstarsi i najbiedniejsi.

"W ocenie projektodawców – biorąc pod uwagę malejącą stopę zastąpienia emerytur – nie jest zasadne utrzymywanie w zakresie zwolnień podmiotowych z opłat abonamentowych zróżnicowania emerytów według wieku i wysokości świadczenia. Z tego powodu projektodawcy proponują, aby zwolnieniem z opłat abonamentowych objąć wszystkich emerytów" - wyjaśniają.

SZYNKOWSKI VEL SĘK: GDY PIS WYGRA WYBORY BLOKOWANIE KPO STRACI SENS

W Łowiczu powstał największy mural w Polsce! Wyprzedził łódzkiego Wiedźmina

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE