Będzie 300 plus dla wdów i wdowców? Oto propozycja kolejnego świadczenia

i

Autor: pixabay

Twoje finanse

300 plus dla wdów i wdowców. Senat podjął decyzję w sprawie nowego świadczenia

2023-06-21 15:34

Senat podjął decyzję w sprawie nowego świadczenia dla seniorów. Petycja obywatelska, która trafiła do Senatu, zakładała wprowadzenie dodatku 300 plus dla wdów i wdowców. Świadczenie miałoby przysługiwać dożywotnio osobom, które po latach wspólnego życia zostały same. Wątpliwości co do nowego świadczenia mieli przedstawiciele resortu rodziny.

Dodatek 300 plus dla wdów i wdowców. Czy zostanie wprowadzony?

Do Senatu jakiś czas temu wpłynęła petycja obywatelska, zakładająca wprowadzenie specjalnego dodatku dla wdów i wdowców. Obecnie seniorzy, którym zmarł małżonek mogą zostać przy swoim świadczeniu, albo przejść na rentę rodzinną, która wynosi 85 proc. emerytury zmarłego małżonka. Jak poinformował „Fakt”, zgodnie z propozycją zgłoszoną przez autora petycji, osoby, które po latach wspólnego życia zostały same, miałyby otrzymywać dożywotnio co miesiąc 300 zł lub jednorazową gratyfikację finansową. Wsparcie miałoby objąć osoby, które były w związku małżeńskim co najmniej 45 lat i nie byłoby uzależnione od dochodów.

„Osoby po śmierci współmałżonka muszą w większym znacznie stopniu borykać się z trudnościami finansowymi, gdyż utrzymują się już tylko z jednej emerytury (zakup leków, rehabilitacja i inne)” - argumentował autor petycji.

300 plus dla wdów i wdowców. Co z nowym dodatkiem?

Krytyczną opinię w sprawie wprowadzenia specjalnego dodatku dla wdów i wdowców wyraził podczas posiedzenia komisji przedstawiciel resortu rodziny, który wprost stwierdził, że nie ma szans na wprowadzenie takiego świadczenia.

- Źródłem finansowania świadczeń jest fundusz składek pracowników i pracodawców. W obecnych przepisach mamy dodatek pielęgnacyjny i dla sierot zupełnych, oba są świadczeniami o charakterze ubezpieczeniowym. W systemie emerytalnym brak jest miejsca dla preferencji - mówił cytowany przez „Fakt” Zbigniew Wasiak z resortu rodziny. - Wprowadzenie nowych dodatków do emerytury dla wybranych grup ubezpieczeniowych doprowadziłoby do naruszenia reguły, bo nie miałyby one pokrycia w składce.

Jak informuje „Fakt”, wątpliwości mieli też senaccy prawnicy, którzy podnosili, że dodatek 300 plus dla wdów i wdowców mógłby naruszać zasadę równości. Sami senatorowie zwracali z kolei uwagę, że uzależnienie przyznania świadczenia od długości trwania małżeństwa byłoby niesprawiedliwe wobec osób z krótszym stażem małżeńskim i osób samotnych. Ostatecznie senatorowie postanowili zakończyć pracę nad petycją. Tym samym projekt ustawy, zakładający wprowadzenie dodatku 300 plus dla wdów i wdowców, nie powstanie.

Największy koszyk wielkanocny w Polsce stoi na Podkarpaciu
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE