Tego Muzeum Okręgowe w Lesznie jeszcze nie pokazywało [AUDIO]

2021-11-23 9:15
Tego Muzeum Okręgowe w Lesznie jeszcze nie pokazywało
Autor: hak, Radio Eska "Na styku światów" to będzie wystawa stała o Lesznie

Muzeum w Lesznie szykuje się do wyjątkowej wystawy "Na styku światów". Pokazywać będzie Leszno od XV do XX wieku. Zobaczyć będzie można na niej dwa niepokazywane dotąd obrusy - pamiątki po Braciach Czeskich.

Na ich konserwację Muzeum Okręgowe w Lesznie dostało ponad 40 tys złotych: 30 tys. złotych dotacji przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 11 tys. złotych przekazał samorząd województwa wielkopolskiego.

Jedna z tkanin to przepiękny, dwustronnie haftowany złotą blaszką obrus ołtarzowy z początku XVII wieku. To jest kuriozum, to jest coś niesamowitego! To wszystko ze spuścizny Braci Czeskich. Ten obrus już jest w konserwacji. Na pewno będzie można zobaczyć ten obrus w grudniu na wystawie, którą wtedy otwieramy, dotyczącej dziejów miasta. Wystawa pięknie zatytułowana "Na styku światów" - mówi Małgorzata Gniazdowska z Muzeum Okręgowego w Lesznie.

POSŁUCHAJ Małgorzata Gniazdowska z muzeum w Lesznie o przygotowaniach do nowej wystawy i cennych obrusach

Wystawa poświęcona będzie historii miasta od XV do XX wieku. To będzie wystawa stała.

Kolega Dariusz Czwojdrak, który jest komisarzem wystawy, musi dokonać ogromnej selekcji obiektów. Stwierdziliśmy wspólnie, razem z panią dyrektor (od red. - muzeum Kamilą Szymańską), że nie może istnieć muzeum bez ekspozycji dotyczącej historii miasta. To będzie nasza wystawa stała. I w tej dużej sali w tej chwili budowany jest labirynt z działowych ścianek, gdzie będą te wszystkie obiekty pomieszczone - mówi M. Gniazdowska.

Obiekty pokazujące jak różnorodne było Leszno przed wiekami.

Chodzi nam o zaakcentowanie, że Leszno to miasto, w którym stykały się najróżniejsze światy: szlachecki z mieszczańskim, protestancki z żydowskim i katolickim, mieszczański z chłopskim. To był niesamowity tygiel kultur od początku istnienia miasta aż po wiek XX. I to wszystko chcemy pokazać - mówi Małgorzata Gniazdowska.

Wystawę "Na styku światów" będzie można oglądać już od 7 grudnia.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE