Dzisiaj w całej Wielkopolsce odbędzie się test syren alarmowych. Czy gdyby faktycznie zagrażało nam niebezpieczeństwo w Lesznie jest się gdzie schronić? Sprawdzamy

2022-11-24 10:51
szybowiec
Autor: TS Najlepszy schron w Lesznie mieści się pod szybowcem. Problem jest taki, że obiekt nie należy do miasta.

Obecnie w Lesznie jest jeden spełniający standardy schron. Problem jest taki, że nie należy do miasta.

O schronach przeciwlotniczych w Polsce przypomniano sobie w momencie wybuchu wojny na Ukrainie. Włodarze miast dostali nakaz przeprowadzenia ich inwentaryzacji. 

Czy w Lesznie w razie wojny mamy gdzie się schronić?

W Lesznie schrony przeciwlotnicze i bunkry budowano w czasach PRL-u. Część obiektów powstała jeszcze przed II Wojną Światową. 

Mieliśmy schrony wzdłuż ulicy Dworcowej, ale zostały zlikwidowane, schron mieścił się kiedyś przy salonie Hondy przy obecnych Alejach Jana Pawła II. Z działających schronów można wymienić ten pod dworcem, ale nie jest on w żaden sposób wyposażony - wyjaśnia prezydent Leszna, Łukasz Borowiak.

W Lesznie jest jeden nowoczesny schron, ale nie należy do miasta.

To obiekt pod szybowcem na Zatorzu.

To najlepiej zachowany w Lesznie schron. Zamontowana jest tam nawet aparatura tworzącą tlen. Ale to obiekt prywatny - dodaje Łukasz Borowiak.

Teoretycznie więc miejsca na schronienie mieszkańców Leszna w razie wojny są, ale w praktyce mogłoby się okazać, że nie spełnią swojej roli. Obyśmy się nigdy o tym nie przekonali.

TABLET ZAMIAST TABLICY REJESTRACYJNEJ? | ESKA XD - Prosto z salonu #60
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE