pomnik

i

Autor: TS

Dzisiaj obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Polska odzyskała ją 11 listopada 1918 roku. Leszno na powrót do macierzy musiało czekać dłużej

2022-11-11 13:11

A dokładnie do stycznia 1919 roku. Dopiero wtedy nasze miasto przyłączono do Polski. Niepodległość przyniósł Lesznu traktat wersalski.

11 listopada 1918 roku, gdy Polska odzyskiwała niepodległość Leszno było miastem niemieckim. Jeszcze przed I Wojną Światową w Lesznie Polaków mieszkało niewielu.

Na ogólną liczbą ponad 17 tysięcy mieszkańców, zaledwie 12 procent stanowili Polacy, właściwie nie mówiło się wtedy Polacy, tylko ludność mówiąca w języku polskim. Pozostali mieszkańcy Leszna byli Niemcami. Był też mały procent ludności żydowskiej - mówi Elżbieta Olender, dyrektor Archiwum Państwowego w Lesznie.

 Po zakończeniu I Wojny Światowej te proporcje się zmieniły. Gdy Polska znów znalazła się na mapie do Leszna zaczęli wracać Polacy pracujący w Nadrenii i Westfalii. 

W jeszcze niemieckim mieście zaczynają pojawiać się polskie sklepy. Jednym z pierwszych był sklep  przybyłych z Berlina braci Szurkowskich. Sprzedawali w nim buty - dodaje Elzbieta Olender.

W 1918 roku w Lesznie mieszka już 70 procent Polaków, ale gdy Polska 11 listopada odzyskuje niepodległość, Leszno wciąż jest niemieckie. Naszego miasta nie udaje się przywrócić Polsce w wyniku powstania wielkopolskiego. Do macierzy Leszno będzie przyłączone dopiero 17 stycznia 1919 roku.