IPN wydał książkę o wydarzeniach z 1959 roku w Kraśniku Fabrycznym

2021-02-18 15:34 Artur Mazurek
IPN wydał książkę o historii Kraśnika
Autor: Instytut Pamięci Narodowej - ipn.gov.pl

Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie wydał książkę historyczną na temat Kraśnika.

Monografia opisuje wydarzenia z 26 czerwca 1959 r. w części fabrycznej miasta. Doszło wtedy do sprowokowanego przez władze komunistyczne konfliktu w trakcie którego mieszkańcy zaprotestowali przeciwko likwidacji miejsca kultu religijnego w postaci prowizorycznej kapliczki przy krzyżu.

Według Społecznego Opiekuna Zabytków Powiatu Kraśnickiego Dominika Szulca ta książka jest warta uwagi każdego kraśniczanina:

— Zasadniczo, to powinna być lektura, która szczególnie osobom związanym z Kraśnikiem Fabrycznym i historią Fabrycznego się interesującym, powinna być dla nich lekturą obowiązkową. Ja powziąłem ogromną ilość nowej wiedzy. Zarówno każdemu, który interesuje się tymi wydarzeniami, jak i stosunkami państwo-kościół, jak i historią Fabrycznego w ogóle. Ja tę książkę polecam każdemu. Z pewnością będzie ona jedną z podstawowych monografii, które będą odnosić się do historii Kraśnika.

Autorem monografii jest doktor Marcin Dąbrowski z Instytutu Pamięci Narodowej. Książkę można nabyć w każdym oddziale IPN lub internetowo na stronie.