Pieniądze

i

Autor: Pixabay

Wiadomości

ZUS może wypłacić pieniądze po zmarłych. Spadkobiercy otrzymają nawet 29 tys. złotych

2024-02-05 15:30

Pieniądze osoby ubezpieczonej, ulokowane na subkoncie ZUS nie przepadają po jej śmierci, podlegając dziedziczeniu. Aby je uzyskać wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Spadkobierca nie musi być rodziną zmarłej osoby. Jak można uzyska pieniądze po zmarłych w ZUS?

Subkonto w ZUS. Zwrot pieniądzy po zmarłych. To nawet 29 tys. zł

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Środki zgromadzone na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych podlegają dziedziczeniu, a spadkobiercą wcale nie musi być rodzina. W przypadku śmierci ubezpieczonego pieniądze z subkonta można odzyskać składając odpowiedni wniosek. Takie subkonta ZUS prowadzi dla wszystkich ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, a przed 1 stycznia 1969 roku, jeżeli są członkami OFE i dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1968 roku bez względu na fakt, czy należą do OFE, czy nie. Wspomniane subkonto ZUS jest częścią indywidualnego konta każdego ubezpieczonego, który raz dokonał zgłoszenia do ubezpieczeń.

Jak informuje „Rynekzdrowia.pl”, na subkontach osób zmarłych widnieje kwota, która średnio wynosi 29 tys. złotych. Jak czytamy, wypłata nie następuje jednak automatycznie po śmierci osoby ubezpieczonej. Osoby, które chcą uzyskać pieniądze po zmarłym muszą złożyć do ZUS odpowiedni wniosek.

ZUS wypłaca pieniądze z subkonta. Jaka jest wysokość składki?

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na subkonto trafia:

  • 7,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, jeśli osoba ubezpieczona nie przystąpiła do OFE lub jest członkiem OFE, ale zdecydowała, że składka jest przekazywana wyłącznie na jej subkonto w ZUS,
  • 4,38% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, jeśli osoba ubezpieczona jest członkiem OFE i zdecydowała, że składka w wysokości 2,92% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne jest przekazywana do OFE.

W przypadku śmierci osoby posiadającej subkonto w ZUS dochodzi do tzw. dziedziczenia środków:

  • jeśli w chwili śmierci osoba posiadająca subkonto pozostawała w związku małżeńskim, współmałżonek zmarłego otrzymuje w ramach wypłaty transferowej połowę środków znajdujących na subkoncie w ZUS w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej (nie wypłacamy gotówki),
  • pozostałe środki (albo wszystkie, jeśli osoba zmarła nie miała współmałżonka) przekazujemy osobom wskazanym przez osobę zmarłą, a jeśli nie ma takich osób, środki te wchodzą w skład spadku.

Czy osoby, które chcą ubiegać się o pieniądze po osobie zmarłej w ZUS muszą dotrzymać konkretnego terminu?

Nie ma takiego terminu. Wniosek nie jest ograniczony w czasie – informuje ZUS.

Szczegółowe informacje dotyczące subkont ZUS znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W jakich miastach w Polsce można najwięcej zarobić? Nieoczekiwany lider zestawienia

Najlepsze pączkarnie w Rzeszowie