ZUS

i

Autor: Artur Szczepanski/REPORTER Nowe świadczenie od stycznia 2024 roku. Kto dostanie dodatek wspierający?

Twoje finanse

ZUS wypłaca nowe świadczenie. Kto może otrzymać aż 3,5 tys. zł w 2024 roku?

2024-01-05 15:38

Nowy rok się rozpoczął i choć powyborcza rzeczywistość jeszcze się klaruje, specjalny dodatek w wysokości 3500 zł od stycznia jest już pewny. Jest to zupełna nowość w ZUS przeznaczona zarówno dla obywateli polskich, jak i cudzoziemców na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy. Kto konkretnie otrzyma pieniądze w ramach świadczenia? Jakie warunki trzeba spełnić?

Nowe świadczenie od stycznia 2024. Kto dostanie dodatek wspierający?

Świadczenie wspierające w wysokości około 3,5 tys. złotych będzie przysługiwało od 1 stycznia 2024 roku osobom od 18. roku życia wzwyż. Jak precyzuje ustawa, celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom niepełnosprawnym i mającym potrzebę wsparcia pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych. Ile wynosi świadczenie wspierające? Wiele osób już teraz się nad tym zastanawia. Warto wiedzieć, że będzie ono przysługiwało, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia, w wysokości od 40% wysokości renty socjalnej do maksymalnej wysokości 220% renty socjalnej. Może to być nawet 3,5 tys. zł, jednak kwota, którą będzie można dostać, nie będzie dla wszystkich jednakowa. Kto ustala poziom wsparcia? Za to będą odpowiadali specjaliści. Na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej czytamy: ocena poziomu potrzeby wsparcia będzie dokonywana przez specjalne zespoły składające się ze specjalistów odpowiednio przygotowanych do jej wykonywania.

Gdzie pobrać wniosek o świadczenie wspierające?

Jeśli chcemy starać się o nowe świadczenie, które zacznie być wypłacane już za dwa miesiące, czyli od stycznia przyszłego roku, musimy przejść przez dwa etapy. W pierwszym musimy uzyskać decyzję, w której będzie określony poziom potrzeby wsparcia. Odpowiedzialne będą za to konkretnie wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Aby otrzymać świadczenie wspierające trzeba kolejno złożyć wniosek. Można zrobić to tylko w formie elektronicznej na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Żeby to zrobić, należy posiadać profil na portalu informacyjnym ZUS.

ZOBACZ TAKŻE: Na te psy trzeba mieć zezwolenie. Bez tego nie możesz zostać właścicielem

80-letni Wiesław S. zabił dwie kobiety na pasach, bo wyprzedzał. Szokujące szczegóły wypadku