retro gry

i

Autor: Wojciech Sidorowicz

Zabytkowe konsole, stare komputery kultowe gry. W Artetece odbyło się święto retro graczy

2021-06-27 20:54

Święto retro graczy odbyło się w Krakowie. W weekend w Artetece biblioteki wojewódzkiej można było udać się w przeszłość i przypomnieć sobie początki gier wideo. Na graczy czekały komputery, konsole i kultowe gry - niektóre nawet sprzed nawet sprzed trzech dekad. Oprócz tego można było również posłuchać muzyki z zabytkowych magnetofonów.

Przez cały ostani weekend czerwca (26-27.06) w Artetece Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie można było zagrać w gry retro. Dla graczy to była nie lada gratka, bo w jednym miejscu znalazło się kilkanaście urządzeń pochodzących sprzed nawet trzech dekad. - Od tych starych, prostych gier wszystko się zaczęło - zauważają gracze.

- Te pikselowate gierki dały początek temu, w co dzisiaj możemy zagrać na komputerze. Grafika gier była bardzo prosta, dźwięk także, ma to swój klimat.

- Wydaje mi się, że gram w siatkówkę, ale jest ona bardzo dziwna. Kolega mówił, że ona na jakichś starych zasadach jest zrobiona. Myślałem, że to boisko do piłki nożnej, ale ta linia po środku okazała się jednak siatką. To przez bardzo uproszczoną grafikę.

- Bardziej podobają mi się te stare gry, niż te, które mam w domu - mówią uczestnicy święta retro graczy.

W Artetece odbyły się także prelekcje dotyczące zabytków informatyki.