Barbara Nowak na manifestacji zwolennikow PIS na Placu Jana Matejki w Krakowie w obronie telewizji polskiej

i

Autor: Grzegorz Wajda/REPORTER Wybory samorządowe 2024 w Krakowie. Barbara Nowak wystartuje do sejmiku

Wiadomości

Z kuratorium do sejmiku. Barbara Nowak ma wystartować w wyborach samorządowych

2024-01-30 16:02

"Barbara Nowak startuje do sejmiku", dowiedzieliśmy się nieoficjalnie od osoby z krakowskiego środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Była małopolska kurator oświaty, zdymisjonowana 16 grudnia przez nową ministrę edukacji, Barbarę Nowacką, chce zatem edukację zmienić na politykę i decydować m. in. o strategii rozwoju Małopolski, wieloletnich programach wojewódzkich, zagospodarowaniu przestrzennym czy stanowieniu aktów prawa miejscowego.

Wybory samorządowe 2024 w Krakowie. Barbara Nowak ma startować do sejmiku z list PiS

Barbara Nowak bezsprzecznie była najjaskrawszą postacią polskiej edukacji i najsłynniejszą kurator oświaty. Powodem są jej liczne, opinie o skrajnie prawicowym charakterze głoszone publicznie, ale też zamieszczanie na Twitterze (obecnym X).  "Czarny czas dla edukacji, średniowiecze, które wprowadzono w postaci kurator Nowak się skończyło", powiedziała Barbara Nowacka, ministra edukacji, która w połowie grudnia przyjechała do Krakowa, aby ogłosić dymisję Barbary Nowak. Obecnie obowiązki małopolskiej kurator oświaty czasowo pełni dr Gabriela Olszowska, dyskutowano natomiast o tym, czym zajmie się Barbara Nowak. We wtorek, 30 grudnia w środowisku Prawa i Sprawiedliwości udało nam się potwierdzić pogłoski, że była kurator będzie kandydować do Sejmiku Województwa Małopolskiego, choć wszyscy czekają jeszcze zarówno na oficjalne listy, jak i ogłoszenie kandydata PiS na prezydenta Krakowa. Dla tych, którzy śledzą drogę Barbary Nowak ta informacja nie powinna być dużym zaskoczeniem, gdyż jako kurator oświaty bardzo często komentowała sprawy niezwiązane z edukacją, a polityką, sprawami światopoglądowymi czy religią.

Kiedy odbędą się wybory samorządowe 2024?

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Głosować będzie można od godz. 7.00 do 21.00. W poniedziałek, 29 stycznia w Dzienniku Ustaw pojawiło się natomiast rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Określa ono między innymi, że do 12 lutego mają być podane do publicznej wiadomości informacje o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym. Do 14 marca można natomiast zgłaszać gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

ZOBACZ TAKŻE: Kraków. Protest w "obronie" mediów publicznych. Barbara Nowak: „Zawszańcy nas sprzedali”, zgromadzeni: „Wolna Polska!”

Express Biedrzyckiej: Jacek Ozdoba