Carl-Gustaf, granatnik

i

Autor: Materiały prasowe Saab - Eurosatory 2022

Wiadomości

Wojsko Polskie otrzyma najnowocześniejszą broń. Liczba sprzętu przyprawia o ból głowy

2024-03-06 13:59

Wojsko Polskie już niebawem otrzyma nowy i jakościowy sprzęt. Mowa o tysiącach granatników przeciwpancernych Carl-Gustaf M4, produkowanych w Szwecji. To broń, która jest w stanie zwalczać najnowocześniejsze rosyjskie czołgi na dystansie nawet ponad dwóch kilometrów. „To jest jeden z najważniejszych kontraktów na sprzęt, który sprawdził się już w walce na Ukrainie” – powiedział wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wojsko Polskie otrzyma granatniki Carl-Gustaf M4. To sprzęt najwyższej klasy

W poniedziałek, 4 marca Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na zakup kilku tysięcy granatników przeciwpancernych Carl-Gustaf, produkowanych w Szwecji od 1948 roku. Wojsko Polskie będzie wyposażone w najnowszy sprzęt w wersji M4. Granatniki Carl-Gustaf przeznaczone są do zwalczania wszelkiego rodzaju współczesnych wozów bojowych, w tym pojazdów ciężkich, takich jak najnowszej generacji czołgi, którymi dysponuje obecnie Rosja. Broń pozwala również na likwidowanie siły żywej i obiektów umocnionych nieprzyjaciela.

Zasięg granatnika Carl-Gustaf M4 wynosi od 300 do 2100 metrów. Strona polska zamówiła amunicję przeciwpancerną, odłamkowo-burzącą, przeciwpancerno-odłamkową, burzącą, wielofunkcyjną, dymną, oświetlającą, szkolną, treningową i ćwiczebną. Dodatkowo, Siły Zbrojne RP otrzymają również pakiet logistyczny i szkoleniowy wraz z dokumentacją techniczną.

Podpisaliśmy bardzo ważny kontrakt. Siły Zbrojne RP będą bogatsze o wspaniały, dobry sprzęt, o granatniki przeciwpancerne szwedzkiej produkcji. To jest jeden z najważniejszych kontraktów na sprzęt, który sprawdził się już w walce na Ukrainie. To są bardzo dobre recenzje dotyczące tej broni, bardzo dobrze ona zdaje egzamin. Od dziś nasze wojsko będzie bogatsze o granatniki przeciwpancerne, ale również o amunicję. To nie tylko kilka tysięcy granatników, ale także kilkaset tysięcy sztuk amunicji - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z ministrem obrony Szwecji.

Jak podaje portal „Polska Zbrojna”, za całe zamówienie armia zapłaci 6,5 mld złotych.

Szwecja to nasz ważny partner. Tym bardziej, że dziś przywitałem pana ministra nie tylko Polsce, ale przywitałem pana ministra również w NATO. Cieszymy się ogromnie, że Szwecja staje się członkiem NATO, naszego sojuszu bezpieczeństwa, który daje nam niezwykłe gwarancje. (...) Mogłem dziś usłyszeć, że Szwecja wie, że wstępuje do paktu, który jest zorganizowany na rzecz współpracy, ale co najważniejsze wstępuje do paktu, który będzie bronił każdego skrawka ziemi państw członkowskich NATO. Pan minister w imieniu Królestwa Szwecji wyraził pełne oddanie dla artykułu piątego - powiedział wicepremier po spotkaniu z ministrem obrony Szwecji.

Zasadnicza służba wojskowa w PRL. Pamiętacie tamte czasy?

DEBATA SAMORZĄDOWA KRAKÓW 2024