W Nowej Hucie zajrzysz Bazyliszkowi w oczy. Park Krakowskich Legend już otwarty

2021-01-16 18:13 BZP
Park Legend Krakowskich otwarty jest codziennie po zmroku, od 16:00 do 22:00.
Autor: Bartłomiej Plewnia, Radio ESKA

Mimo niesprzyjającej pogody w krakowskiej Nowej Hucie otworzył się nowy park. Co prawda bez fontanny czy długich alejek wśród drzew, za to ze świecącymi postaciami z krakowskich legend.

Park Krakowskich Legend, bo taką nazwę nosi nowe miejsce na mapie Krakowa, został otwarty w Nowej Rezydencji, czyli na terenie dawnego centrum administracyjnego Kombinatu. Na miejscu można poznać zarówno najpopularniejsze, jak i te mniej znane legendy dotyczące dawnej stolicy.

- Pokazujemy tutaj figury świetlne najróżniejszych legend, pokazujemy mapping na trzech ścianach budynku Nowego Centrum Administracyjnego, telewizory z rozszerzoną rzeczywistością. Mamy jedenaście figur świetlnych przedstawiających najróżniejsze legendy, mamy tutaj Smoka Wawelskiego, nieco dalej stoi Wanda, jeszcze obok na kogucie jedzie Pan Twardowski - mówi Maciej Poznański, organizator Parku Krakowskich Legend.

Autorzy wystawy chwalą się, że to ich własna interpretacja - dlatego nawet historia o Smoku Wawelskim może miejscami zaskoczyć. Całość jest skierowana głównie do najmłodszych odwiedzających, ale również dorośli znajdą w Nowej Rezydencji coś dla siebie. Dla starszych gości stworzony został mapping na ścianach budynku.

- To, co odbywa się na dziedzińcu, jest naszą, nowocześniejszą interpretacją tych krakowskich legend. Mamy tam fajnego smoka, mamy rycerzy, mamy zamek, bliżej temu do "Gry o Tron" niż do tradycyjnej legendy o Smoku Wawelskim. Wszystkie legendy zostały nagrane przez aktorów, a do tego wszystkiego Katarzyna Piszek, wybitna kompozytorka i pianistka, skomponowała muzykę - opowiada Maciej Milczanowski, organizator Parku Krakowskich Legend i właściciel Nowej Rezydencji.

Park otwarty jest codziennie od 16:00 do 22:00, a kasy zamykane są o 21:00. Wystawę będzie można odwiedzać do 16 marca.

W nowohuckiej Nowej Rezydencji powstał Park Krakowskich Legend:
Górale ZROZPACZENI w Zakopanem: Zarobiłem 20 zł! Zwijam interes!