W Nowej Hucie zajrzysz Bazyliszkowi w oczy. Park Krakowskich Legend już otwarty

2021-01-16 18:13
Park Legend Krakowskich otwarty jest codziennie po zmroku, od 16:00 do 22:00.
Autor: Bartłomiej Plewnia, Radio ESKA

Mimo niesprzyjającej pogody w krakowskiej Nowej Hucie otworzył się nowy park. Co prawda bez fontanny czy długich alejek wśród drzew, za to ze świecącymi postaciami z krakowskich legend.

Park Krakowskich Legend, bo taką nazwę nosi nowe miejsce na mapie Krakowa, został otwarty w Nowej Rezydencji, czyli na terenie dawnego centrum administracyjnego Kombinatu. Na miejscu można poznać zarówno najpopularniejsze, jak i te mniej znane legendy dotyczące dawnej stolicy.

- Pokazujemy tutaj figury świetlne najróżniejszych legend, pokazujemy mapping na trzech ścianach budynku Nowego Centrum Administracyjnego, telewizory z rozszerzoną rzeczywistością. Mamy jedenaście figur świetlnych przedstawiających najróżniejsze legendy, mamy tutaj Smoka Wawelskiego, nieco dalej stoi Wanda, jeszcze obok na kogucie jedzie Pan Twardowski - mówi Maciej Poznański, organizator Parku Krakowskich Legend.

Autorzy wystawy chwalą się, że to ich własna interpretacja - dlatego nawet historia o Smoku Wawelskim może miejscami zaskoczyć. Całość jest skierowana głównie do najmłodszych odwiedzających, ale również dorośli znajdą w Nowej Rezydencji coś dla siebie. Dla starszych gości stworzony został mapping na ścianach budynku.

- To, co odbywa się na dziedzińcu, jest naszą, nowocześniejszą interpretacją tych krakowskich legend. Mamy tam fajnego smoka, mamy rycerzy, mamy zamek, bliżej temu do "Gry o Tron" niż do tradycyjnej legendy o Smoku Wawelskim. Wszystkie legendy zostały nagrane przez aktorów, a do tego wszystkiego Katarzyna Piszek, wybitna kompozytorka i pianistka, skomponowała muzykę - opowiada Maciej Milczanowski, organizator Parku Krakowskich Legend i właściciel Nowej Rezydencji.

Park otwarty jest codziennie od 16:00 do 22:00, a kasy zamykane są o 21:00. Wystawę będzie można odwiedzać do 16 marca.

W nowohuckiej Nowej Rezydencji powstał Park Krakowskich Legend:
Górale ZROZPACZENI w Zakopanem: Zarobiłem 20 zł! Zwijam interes!
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE