Sezon oscarowy zasadniczo już dawno za nami, ale w polskich kinach de facto jeszcze się nie odbył.

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA

W najbliższy weekend krakowskie kina studyjne będą nadrabiały oscarowe zaległości

2021-05-17 13:48

Krakowskie kina gotowe na przyśpieszone otwarcie po kolejnym lockdownie. Rząd w filmowym niemal zwrocie akcji zmienił wcześniejsza decyzję by odmrożenie nastąpiło pod koniec maja. Multipleksy pozostaną przy pierwotnej dacie, bo do piątku nie zdążą się przygotować. Kina studyjne tego problemu nie mają i już szykują nadrabianie oscarowych zaległości.

Przede wszystkim filmy oscarowe, a potem się zobaczy. Krakowskie kina studyjne mają już gotowe repertuary na piątkowe ponowne otwarcie po kolejnym zamknięciu związanym z pandemią koronawirusa. Decyzja rządu by przyśpieszyć odmrożenie kin jest dla nich zaskakująca, ale mile widziana. Kino Mikro chce nadrobić to, co było zaplanowane w marcu.

Czyli "Nomadland", film, który dostał oscara w kategorii najlepszy film, "Co w Duszy Gra" dla dzieci, "Minari", który miał duże pretensje do oscara oraz "Na Rauszu". To będą nasze podstawowe propozycje - mówi kierowniczka Kina Mikro Iwona Nowak.

Żadne z krakowskich kin nie szykuje z okazji piątkowego otwarcia nic specjalnego, ale już niedługo, bo pod koniec maja, rozpocznie się Krakowski Festiwal Filmowy.

Bardzo się cieszę, że Festiwal do nas wraca z najlepszymi dokumentami i filmami krótkometrażowymi z ostatnich miesięcy, kilka konkursów, ciekawe cykle, fokus na Norwegię. Te seanse w naszym kinie już od 30 maja - mówi szefowa Kina Pod Baranami Marynia Gierat.

Zaraz po Krakowskim Festiwalu Filmowym Kino Pod Baranami zaprasza na tradycyjne czerwcowe wydarzenie, czyli Nowe Kino Francuskie a później Tydzień filmu Niemieckiego.

Przypominamy, że choć kina się otwierają, to nadal w reżimie sanitarnym. Maksymalne zapełnienie sal to połowa miejsc.

Repertuary krakowskich kin studyjnych sprawdził nasz reporter Kuba Paduch:
Kinowe hity, które trafią do internetu. Te filmy musisz obejrzeć! #zostańwdomu

Ile wiesz o polskim Youtube?

Pytanie 1 z 13
W Szczecinie został nagrany słynny film z hasłem: Ale urwał! Co było dalej?