Naukowiec

i

Autor: Pixaby

W Krakowie powstanie Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców

2023-02-26 9:58

Polska miała swojego Edisona, a także pioniera światowej kinematografii, jak i... telewizji. O wielu rodzimych naukowcach pamięć słabnie. Ku ich pamięci w Krakowie powstaje wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców.

Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców chcą stworzyć naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. .Celem muzeum jest zachowanie najcenniejszych pamiątek po słynnych polskich naukowcach oraz przybliżenie ich dokonań społeczeństwu. W ramach projektu dokumenty, zdjęcia i inne archiwalia po odkrywcach zostaną zdigitalizowane.

To jest w przypadku Kazimierza Prószyńskiego zestaw kamer i filmów, które są przechowywane w Wielkiej Brytanii, to jest Księga Szkocka Stefana Banacha, to są obiekty, które zostały po Janie Szczepaniku - mówi dr hab. Tomasz Sawoszczuk z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Ekonomicznego.

Zbiory zostaną także przeanalizowane pod kątem strategii ich konserwacji.

Chcemy zbadać powietrze pod kątem chemicznym, zbadać temperaturę i wilgotność w jakich te obiekty są przechowywane. Tak, aby podpowiedzieć rodzinie czy też osobom, które opiekują się tymi zbiorami, aby utrzymywały określone warunki w celu zachowania tych obiektów dla przyszłych pokoleń- wyjaśnia naukowiec.

Wirtualne muzeum będzie dostępne dla zwiedzających od września przyszłego roku. Koszt cyfryzacji jego zbiorów wynosi milion złotych.

QUIZ. Tam się działy straszne rzeczy! Rozpoznasz te miejsca? Łatwo nie będzie!

Pytanie 1 z 13
Tu miała zginąć Iza w "M jak miłość". Ostatecznie życie stracił jej prześladowca...
M jak miłość. Artur (Tomasz Ciachorowski), Iza (Adriana Kalska)
X Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie
Muzeum Zapomnianych Wynalazców