W Krakowie powstanie Specjalistyczne Centrum Edukacji Włączającej

2021-07-06 14:30
W Krakowie powstanie Specjalistyczne Centrum Edukacji Włączającej
Autor: pixabay.com Wciąż wielu uczniów z niepełnosprawnościami boryka się z niedogodnościami w edukacji.

Równa jakość kształcenia dla wszystkich uczniów, także tych z niepełnosprawnościami. To główny cel powstającego w Krakowie Specjalistycznego Centrum Edukacji Włączającej. Miasto otrzyma grant rządowy by zrealizować pilotażowy projekt polegający na wsparciu szkół w dostępie do specjalistów z zakresu edukacji dzieci o szczególnych potrzebach.

Pięć krakowskich szkół weźmie udział w pilotażowym projekcie edukacji włączającej. Chodzi o stworzenie specjalistycznego centrum, które będzie miało pomóc placówkom utrzymać równy poziom jakości edukacji dla dzieci z niepełnosprawnościami. Kraków jako jedyne małopolskie miasto wygrał konkurs Ministerstwa Edukacji i Nauki na tworzenie takich centrów.

Centrów na bazie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych czy zespołów szkół specjalnych, które mają być takim narzędziem wspomagającym, dającym doświadczenie, praktykę, wskazówki, porady nauczycielom i pomagające jak pracować z dziećmi niepełnosprawnymi, uwaga, w szkołach ogólnodostępnych - mówi Wiceprezydent Krakowa Anna Korfel-Jasińska.

Jednostką kierującą projektem jest krakowskie Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych. Jak podkreśla pani Prezydent, wybór jest nieprzypadkowy.

Z roku na rok zwiększa nam się liczba dzieci ze spektrum autyzmu. Są to zarówno dzieci z zespołem Aspergera, autystycy, ale również autystycy wysokofunkcjonujący czyli dzieci, które okazują bardzo wysokie zdolności, ale w bardzo wąskich dziedzinach i z tymi dziećmi też trzeba umieć pracować - mówi.

Projekt powinien ruszyć już od nowego roku szkolnego i ma zostać zrealizowany do końca maja 2023 roku. Działanie w całości jest finansowane ze środków zewnętrznych. Jego wartość wynosi prawie 1,5 miliona złotych.

O szczegółach z panią Wiceprezydent do spraw edukacji Anną Korfel-Jasińską rozmawiał Kuba Paduch:
Pozwólcie niepełnosprawnym dzieciom wrócić do szkoły
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE