Skwer Piotra Skrzyneckiego w Krakowie.

i

Autor: Ula Bienia

W Krakowie powstał skwer imienia Piotra Skrzyneckiego. Gdzie się znajduje?

2022-06-29 19:30

Piotr Skrzynecki został patronem skweru na Plantach. Tabliczka z jego imieniem stanęła w środę w rejonach ulicy Poselskiej i Filharmonii Krakowskiej. To właśnie w okolicy Placu na Groblach od lat 50. mieszkał legendarny założyciel "Piwnicy pod Baranami". O utworzeniu skweru zadecydowali w kwietniu krakowscy radni.

Piotr Skrzynecki urodził się w 1930 roku w Warszawie. Studiował w Wyższej Szkole Ekonomicznej i Państwowej Szkole Instruktorów Teatrów Ochotniczych w Łodzi, którą ukończył w 1951 roku. Wtedy też przeniósł się do Krakowa. Był aktorem, reżyserem i twórcą kabaretu "Piwnica pod Baranami". Założył go w 1956 roku i był jego kierownikiem artystycznym. 

- Obecność Piotra Skrzyneckiego w Piwnicy czuć wszędzie: w każdym kamieniu, w każdej cegle, w posadzce, schodach, no wszędzie. Organizując te imprezy on widział, cudownie widział co i gdzie może się dziać i wkładał w te wszystkie przedsięwzięcia dużo serca - mówi Bogdan Micek, Dyrektor Piwnicy pod Baranami.

To już kolejny skwer na Plantach, który otrzymał imię jednego z krakowskich artystów. Podobne poświęcone są postaciom Ewy Demarczyk, Adama Zagajewskiego czy Zbigniewa Wodeckiego.

- Otaczają nas duchy opiekuńcze tego miasta. Te, które tworzyły jego niepowtarzalną atmosferę. Niech ten skwer będzie nam drogowskazem do tego, jak znaleźć drogę do Piwnicy pod Baranami. Niech będzie miejscem, w którym można odpocząć i podumać - podkreśla Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Kultury.

27 kwietnia minęło 25 lat od śmierci założyciela "Piwnicy pod Baranami". Piotr Skrzynecki jest pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Upały w Krakowie

QUIZ. Co to za gwara? Gdzie tak mówią, co to znaczy ? Wynik 10/15 to wielki sukces!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś na rozgrzewkę... Bajtel to po śląsku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE