W czerwcu pierwsze samorządy udostępnią płatność Blikiem w mObywatelu

i

Autor: Pixaby/Wojciech Olkusnik/East News W czerwcu pierwsze samorządy udostępnią płatność Blikiem w mObywatelu

Zapowiada się rewolucja! Będzie można płacić Blikiem w aplikacji mObywatel. Znamy szczegóły!

2023-03-31 11:57

To będzie ogromny przełom. Jak zapowiedział w piątek sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyńsk, już w czerwcu pierwsze samorządy udostępnią mieszkańcom płatność Blikiem w mObywatelu. Jak będzie to dokładnie funkcjonować? Jakie opłaty wykonamy? Sprawdźcie szczegóły!

W czerwcu pierwsze samorządy udostępnią płatność Blikiem w mObywatelu

Minister wyjaśnił, że projekt takiej płatności rząd realizuje we współpracy z BLIK i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Cieszyński do wpisu na Twitterze na ten temat dołączył nagranie, na którym widać, jak będzie wyglądała nowa usługa.

Już w czerwcu pierwsze samorządy udostępnią mieszkańcom płatność Blikiem w mObywatelu. Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacicie za podatek od nieruchomości i inne samorządowe opłaty - poinformował w piątek sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" dir="ltr">Już w czerwcu pierwsze samorządy udostępnią mieszkańcom płatność Blikiem w mObywatelu. Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacicie za podatek od nieruchomości i inne samorządowe opłaty. Projekt realizujemy we współpracy z <a href="https://twitter.com/BLIKmobile?ref_src=twsrc%5Etfw">@BLIKmobile</a> i <a href="https://twitter.com/BGK_pl?ref_src=twsrc%5Etfw">@BGK_pl</a>, a wyglądać to będzie tak ⤵️ <a href="https://t.co/kby5vZKwWw">pic.twitter.com/kby5vZKwWw</a></p>&mdash; Janusz Cieszyński (@jciesz) <a href="https://twitter.com/jciesz/status/1641715957285507077?ref_src=twsrc%5Etfw">March 31, 2023</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Aplikacja mObywatel wkrótce zyska nowe funkcje i zmieni wygląd. Na rządowym portalu w zakładce poświęconej mObywatelowi 2.0 dostępne są specjalne makiety, które prezentują, w jaki sposób w aplikacji będzie można załatwiać poszczególne sprawy. Oprócz ePłatności to także m.in. wystawienie pełnomocnictwa, zgłoszenie nielegalnych treści w sieci, jak również możliwość sprawdzenia, czy autobus, którym np. będzie się podróżować, ma ważne badania techniczne i polisę OC.

Jednocześnie z pracami nad nową odsłoną mObywatela trwają prace legislacyjne nad ustawą o aplikacji mObywatel, która pozwoli m.in. na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty, a w bankach obowiązek respektowania dowodu w mObywatelu zostanie wprowadzony 1 września.

Ustawę o mObywatelu, która przewiduje także dodanie do aplikacji szeregu nowych dokumentów, 9 marca uchwalił Sejm, a w czwartek Senat przyjął ją z poprawkami. Zaproponowane przez senatorów zmiany rozpatrzą jeszcze posłowie. Potem ustawa trafi do prezydenta.

Ceny parkowania w Krakowie biją rekordy. Jak jest w innych miastach?

Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE