VI Festiwal Wody w Krakowie

i

Autor: Michał Henkel VI Festiwal Wody w Krakowie

VI Festiwal Wody w Krakowie

2023-09-23 20:47

Warsztaty eko - zabawek, recyklingowy plac zabaw, strefa wymiany ubrań i oczywiście orzeźwiająca kranowianka. Wszystko to czekało w sobotę na uczestników VI Festiwalu Wody w Krakowie pod hasłem " Woda nas kręci".

Mimo niesprzyjającej pogody w Zakładzie Uzdatniania Wody na Bielanach pojawiły się prawdziwe tłumy krakowian. Na wszystkich czekała moc atrakcji m.in pracownia eko - zabawek, gdzie stare płyty CD czy zakrętki  zmieniały się w zupełnie coś innego. Miłośnicy trudnych pytań mogli z kolei zakręcić kołem fortuny. Tych, z zacięciem przyrodniczym wodociągi zachęcały do skonstruowania domków dla owadów.

Najmłodsi uczestnicy Festiwalu poruszali się po pomieszczeniach ze specjalną mapką, by niczego nie ominąć, odwiedzić wszystkie ekscytujące stanowiska i otrzymać kolorową pieczątkę potwierdzającą udział w zabawie. Czekały na nich zadania podzielone na kilka stanowisk. Wszystkie wymagały pomysłowości, odrobiny wiedzy i szczypty talentu. Na wytrwałych czekały nagrody.

W czasie Festiwalu oczywiście nie mogło zabraknąć kranowianki. Ciekawe prelekcje o wodzie kranowej przyciągały szczególnie osoby dorosłe. Dzieci, wolały ją kosztować! Kranowiankę serwowano wprost z rollbaru w opcji schłodzonej i gazowanej, a także jako pyszne lemoniady.

- Zawsze przy okazji naszych festiwali promujemy również picie wody z kranu głównie po to, żeby rozwiać wszelkie mity jakie na jej temat krążą i uświadomić krakowianom jak czystą i bezpieczną wodę mają w kranach.  Poza tym, że to bardzo ekonomiczna opcja-  mówi Sebastian Jastrzębski - Specjalista ds. technologii w krakowskich wodociągach.

Pasjonatów zabytków przyciągnęła możliwość zwiedzania Zakładu Uzdatniania Wody Bielany, poznania technologii uzdatniania wody i jego ponad studwudziestoletniej historii. W każdej grupie była maksymalna liczba uczestników.

- Sporo się dowiedzieliśmy o uzdatnianiu wody, byłem już wcześniej na takiej wycieczce i myślałem, że już dużo wiem o tym miejscu a  jednak jeszcze mnie zaskoczono- śmieje się Pan Adam.

Uczestnicy Festiwali nie zapomnieli też o dzieciach dla których przynieśli wiele fantastycznych pluszaków. Sporo zwolenników znalazła też wymiana roślin doniczkowych i ubrań.

- To naprawdę bardzo fajne, że ten festiwal łączy pokolenia, bo tutaj przychodzą dzieci z rodzicami, z dziadkami. W tym roku bardzo duży nacisk kładziemy na to jaki ślad wodny zostawia każdy z nas, to tematy przewodnie o których mówimy. Nadajemy drugie życie ubraniom, wykorzystujemy rzeczy, które już nam są niepotrzebne. Pod takim znakiem upływa nam ten festiwal - tłumaczy Monika Kupnicka z Biura Promocji Wodociągów Miasta Krakowa.

A wszystko po to, by nie marnować niepotrzebnie wody, bo jak podkreślają wodociągi do wytworzenia np. jednej pary jeansów potrzeba  prawie 10 tys. litrów!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE