Uniwersytet Jagielloński powołał Radę Klimatyczną. Przygotuje strategię klimatyczną dla uczelni

2021-06-01 16:10
Uniwersytet Jagielloński powołał Radę Klimatyczną. Przygotuje strategię klimatyczną dla uczelni
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Uniwersytet Jagielloński już od dawna stara się być bardziej proekologiczny.

Studenci, studentki oraz pracownicy i pracownice Uniwersytetu Jagiellońskiego połączyli siły by sprawić aby uczelnia była bardziej ekologiczna. Przy współpracy z władzami uniwersyteckimi stworzyli Radę Klimatyczną. Będzie miała za zadanie dawać rady i opinie zarówno samej uczelni jak i podmiotom zewnętrznym w zakresie przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu.

Uniwersytet Jagielloński zyskał ciało doradcze w sprawie kryzysu klimatycznego. Tak zwana Rada Klimatyczna składa się z 25 przedstawicieli różnych wydziałów, studentów, studentek oraz władz uczelni. Jej pierwszym głównym zadaniem będzie opracowanie strategii klimatycznej dla uniwersytetu.

Kiedy uniwersytet stanie się na przykład neutralny węglowo, kiedy przeprowadzimy audyt energetyczny uczelni, jakie zostaną podjęte działania żeby zmniejszyć zużycie energii czy żeby wyeliminować plastik z przestrzeni uniwersyteckiej - mówi rzecznik UJ-tu Adrian Ochalik.

Inicjatorka idei Rady Klimatycznej Socjolożka Katarzyna Jasikowska mówi, że choć UJ uczy o różnych wątkach związanych z kryzysem klimatycznym to ten głos nie jest wystarczająco wyraźny.

On nie brzmi na tyle mocno, żeby każda osoba, która studiuje na uniwersytecie, pracuje na uniwersytecie, czy współpracuje w jakikolwiek sposób z Uniwersytetem Jagiellońskim wiedziała, że mamy kryzys klimatyczny - mówi.

Pierwsze posiedzenie Rady jest zaplanowane na przyszły tydzień. Uczelnia podkreśla, że zakres, kolejność oraz terminy realizacji inicjatyw Rady Klimatycznej zależą od harmonogramu, który Rada ma dopiero wspólnie z władzami uczelni wypracować.

Założenia Rady Klimatycznej UJ poznał nasz reporter Kuba Paduch:
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny protestował przed siedzibą PGE
Sonda
Czy tęsknisz za śniegiem i zimą?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE