Ultradźwięki pozwalają produkować leki dużo szybciej

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Metodą opracował zespół w składzie mgr. inż. Damian Kułaga, mgr. inż. Anna Karolina Drabczyk, dr. inż. Jolanta Jaśkowska i mgr. inż. Przemysław Zaręba.

Ultradźwięki pozwalają produkować leki dużo szybciej

2021-07-05 15:26

Naukowcy Politechniki Krakowskiej opracowali szybką metodę produkcji leków przy pomocy ultradźwięków. Dzięki tej technologii czas produkcji leków na depresję można skrócić aż o 90, a leków przeciwnowotworowych o 50 procent.

Przełom w farmaceutyce dzięki naukowcom z Krakowa? Badacze z Politechniki Krakowskiej opracowali szybszą metodę wytwarzania antydepresantów i leków przeciwnowotworowych. Skraca ona czas produkcji tych pierwszych nawet o 90 procent, a tych drugich o połowię. Jak mówi kierowniczka zespołu naukowego doktor inżynier Jolanta Jaśkowska metoda opiera się o ultradźwięki.

Zwykle w przemyśle żeby zaszła reakcja musimy zwykle zastosować wysokie temperatury i utrzymywać je przez wiele godzin. Jeśli stosujemy taką syntezę w ultradźwiękach, tworzą się takie malutkie punkciki w mieszaninie reakcyjnej, które mają bardzo wysokie temperatury i ciśnienia, i to one są odpowiedzialne za sukces takiego procesu - tłumaczy.

Naukowcy szacują, że dzięki tej metodzie produkcji ceny leków powinny spaść o 20-30 procent. Przyda się też innym naukowcom poszukującym nowych leków.

Warto mieć wtedy taką metodę, która pozwala w krótkim czasie otrzymywać dużo związków. Zwykle poszukując leków potrzebujemy kilka, kilkaset tysięcy takich cząsteczek i warto mieć metodę, która pozwala to zrobić w sposób szyki, ekonomiczny i ekologiczny - mówi dr. inż. Jaśkowska.

Ponadto wytworzone dzięki tej metodzie leki odznaczają się dużo wyższą czystością.

Z kierowniczką zespołu naukowego Politechniki Doktor Inżynier Jolantą Jaśkowską rozmawiał nasz reporter Kuba Paduch:
Które leki mogą wywołać krwawienie z odbytu?
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?