Ultradźwięki pozwalają produkować leki dużo szybciej

2021-07-05 15:26
Ultradźwięki pozwalają produkować leki dużo szybciej
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Metodą opracował zespół w składzie mgr. inż. Damian Kułaga, mgr. inż. Anna Karolina Drabczyk, dr. inż. Jolanta Jaśkowska i mgr. inż. Przemysław Zaręba.

Naukowcy Politechniki Krakowskiej opracowali szybką metodę produkcji leków przy pomocy ultradźwięków. Dzięki tej technologii czas produkcji leków na depresję można skrócić aż o 90, a leków przeciwnowotworowych o 50 procent.

Przełom w farmaceutyce dzięki naukowcom z Krakowa? Badacze z Politechniki Krakowskiej opracowali szybszą metodę wytwarzania antydepresantów i leków przeciwnowotworowych. Skraca ona czas produkcji tych pierwszych nawet o 90 procent, a tych drugich o połowię. Jak mówi kierowniczka zespołu naukowego doktor inżynier Jolanta Jaśkowska metoda opiera się o ultradźwięki.

Zwykle w przemyśle żeby zaszła reakcja musimy zwykle zastosować wysokie temperatury i utrzymywać je przez wiele godzin. Jeśli stosujemy taką syntezę w ultradźwiękach, tworzą się takie malutkie punkciki w mieszaninie reakcyjnej, które mają bardzo wysokie temperatury i ciśnienia, i to one są odpowiedzialne za sukces takiego procesu - tłumaczy.

Naukowcy szacują, że dzięki tej metodzie produkcji ceny leków powinny spaść o 20-30 procent. Przyda się też innym naukowcom poszukującym nowych leków.

Warto mieć wtedy taką metodę, która pozwala w krótkim czasie otrzymywać dużo związków. Zwykle poszukując leków potrzebujemy kilka, kilkaset tysięcy takich cząsteczek i warto mieć metodę, która pozwala to zrobić w sposób szyki, ekonomiczny i ekologiczny - mówi dr. inż. Jaśkowska.

Ponadto wytworzone dzięki tej metodzie leki odznaczają się dużo wyższą czystością.

Z kierowniczką zespołu naukowego Politechniki Doktor Inżynier Jolantą Jaśkowską rozmawiał nasz reporter Kuba Paduch:
Które leki mogą wywołać krwawienie z odbytu?
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE