Dziecko

i

Autor: Pixabay

Ulga na dziecko 2023 z dużą zmianą. Wielu rodzicom już nie przysługuje

2022-12-13 17:20

Ulgę na dziecko 2023 obejmie poważna zmiana, która dotknie wielu rodziców. Przepisy związane z Nowym Ładem są w tej kwestii jednoznaczne - część osób nie otrzyma dodatkowych pieniędzy na dziecko, gdyż na środki z ulgi prorodzinnej mogą liczyć jedynie rodziny o określonych dochodach.

Ulga na dziecko. Nie wszystkim już przysługuje

Ulga na dziecko to jedna z najczęściej stosowanych ulg w rozliczeniach podatkowych. Wraz z nadejściem nowego roku może się to jednak zmienić. Możliwość rozliczenia ulgi w rozliczeniu PIT dokonywanym za rok podatkowy 2022 przysługuje na jasno określonych zasadach. Okazuje się, że wielu rodzicom ona już nie przysługuje.

Ulga na dziecko 2023. Co się zmieni?

Z ulgi na dziecko mogą skorzystać rodzice w swoim rozliczeniu rocznym PIT. Jednak w nadchodzącym roku będzie ona przysługiwać już tylko niektórym rodzinom. Największa zmiana dotyczy osiąganych dochodów - będzie liczyć się próg dochodowy, a właściwie kwoty osiągane przez rodziców. Z ulgi na dziecko będą mogły skorzystać osoby, które mieszą się w poniższych granicach:

  • dla małżeństw - 30 tys. zł - 112 tys. zł (brutto miesięcznie od 2500 zł do 9333 zł),
  • dla samotnych rodziców - 30 tys. zł - 56 tys. zł (brutto miesięcznie od 2500 zł do 4666,66 zł).

Ulga na dziecko. Dodatkowy zastrzyk gotówki

Zmiany odczują przede wszystkim osoby o najniższych dochodach. Nie otrzymają one ulgi, jeśli ich dochód roczny jest mniejszy niż 30 tys. złotych. Z wypłat osób, które zarabiają najniższą krajową nie jest pobierany podatek, co oznacza, że rozliczając swój PIT, nie otrzymają zwrotu. Na dodatkowy zastrzyk gotówki nie mogą też już liczyć rodzice, którzy zarobią więcej niż 112 tysięcy złotych i są w związku małżeńskim. Osoby, które samotnie wychowują dziecko w tym przypadku nie mogą przekroczyć 56 tys. zł.

Świąteczne dekoracje w Krakowie