flaga Ukrainy

i

Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

wiadomości

Kraków. Ukraińskie konsulaty przestały przyjmować dokumenty od obywateli w wieku poborowym

2024-04-24 22:20

Przed Konsulatem Ukraińskim w Krakowie nie ma kolejki mężczyzn, aby załatwiać swoje sprawy. A wszystko przez decyzję, która zapadła we wtorek w Kijowie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wydało oświadczenie, w którym informuje o tymczasowym zawieszeniu usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zapowiedział we wtorek sprawiedliwe podejście do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, przebywających zarówno w kraju jak i za granicą. Te słowa wywołały chaos wśród tych, którzy przyjechali tutaj przed wojną:

Dla nich ten problem może skutkować problemami z przedłużeniem legalnego pobytu, legalnej pracy, co może się wiązać, że opuszczą Polskę i wyjadą do innych krajów, gdzie np. nie będzie problemu, aby pracować z paszportem, który będzie przeterminowany - komentuje Rafał Grabowski z fundacji Współpracy Polsko - Ukraińskiej U - WORK.

Ustawa mobilizacyjna i jej następstwa przerażają 25-letniego barbera, Witalija. Przyznaje, że prowadząc własny biznes w Krakowie nie zamierza wracać do Ukrainy. Woli pomagać ojczyźnie finansowo:

Uważam, że pobór jest ważny, to jest prawda, ale ten przepis jest skomplikowany. Jest przesada w tym przepisie, można było to inaczej załatwić, ale cóż - mówi Witalij.

2 kwietnia br. prezydent Zełenski podpisał ustawę obniżającą wiek osób podlegających mobilizacji z 27 do 25 lat. Pomimo wielu prób nie udało nam się skontaktować z Konsulem Generalnym Ukrainy w Krakowie.

QUIZ: Najgorsze polskie komedie. Rozpoznasz je po jednym kadrze?

Pytanie 1 z 10
Z której polskiej komedii pochodzi ten kadr?
Kadr z filmu Kac Wawa
POSŁUCHAJ: na GODOX SHOW zaprasza organizatorka Bernadetta Cich
Brutalnie zamordowali Maćka na Nowym Świecie. Sąd nie miał litości, spędzą za kratkami długie lata