Uchodźcy z Ukrainy muszą opuścić dawne akademiki UJ

2022-08-18 18:43
Konferencja prasowa UJ
Autor: K. O. Konferencja prasowa UJ

Uchodźcy z Ukrainy muszą opuścić budynki przy ul. Kamionka w Krakowie. Ponad 150 osób zostanie przeniesionych z dawnych akademików UJ. Urząd wojewódzki zdecydował się zakończyć finansowanie ich pobytu.

W całym województwie małopolskim 12 szkół wyższych przyjęło 1300 uchodźców z czego ponad 500 osób jest w budynkach Uniwersytetu Jagielońskiego. W momencie relokacji z ulicy Kamionka na terenie UJ pozostanie 335 osób, czyli nadal najwiecej z uczelni w województwie małopolskim. 

 - Czekaliśmy na propozycje ze strony Urzędu Wojewódzkiego. Te propozycje pojawiły się w zeszłym tygodniu, są to jednak miejsca poza terenem Krakowa. Biorąc pod uwagę, że większość tych matek myśli o sytuacji szkoły, przedszkoli i żłobka w obrębie Krakowa, zaczęliśmy szukać miejsca - mówi profesor Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagielońskiego. 

Nowym lokum dla uchodźców okazał się być Hotel System, znajdujący się przy al. 29 Listopada w Krakowie.

- Na pewno nie będą to warunki gorsze, a w zdecydowanej większości lepsze niż w budynku przy ul. Kamionka. Jest to obiekt w standardzie hotelowym, w związku z tym mówimy tu o pokojach dwu i trzyosobowych, w pełni dostosowanych do potrzeb małych dzieci oraz do osób z niepełnosprawnościami - dodaje Monika Harpula, kanclerz Uniwersytetu Jagielońskiego.

Uniwersytet nie pozostawi uchodźców samym sobie i zagwarantuje pomoc w procesie przeprowadzki.

Quiz geograficzny. Nad jaką rzeką leży to miasto?

Pytanie 1 z 10
Londyn znajduje się nad:
Policjanci eskortowali taksówkę do szpitala
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE