Trzy orszaki, trzej Królowie i wielkie spotkanie na Rynku Głównym

2022-01-06 12:20
Trzy orszaki, trzej Królowie i wielkie spotkanie na Rynku Głównym
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Śpiewom i śmiechom na Rynku Głównym nie było końca.

Orszak Trzech Króli przemaszerował ulicami Krakowa aby na Rynku Głównym spotkać się ze Świętą Rodziną. Każdy z trzech orszaków tradycyjnie wyruszył z innego miejsca. Z Dębnik, Wawelu i Placu Matejki. Po drodze poszczególni Królowie spotykali różne postacie, które witały ich w grodzie Kraka. Jedną z takich postaci był właśnie Król Krak.

Poselstwo bezpiecznie dotarło z trzech stron świata na krakowski Rynek Główny. Królowie afrykański, azjatycki i europejski wyruszyli kolejno z Placu Matejki, parku salezjańskiego Wioski Świata na Dębnikach oraz z Zamku Wawelskiego. Po drodze byli witani przez mieszkańców Krakowa, zespoły taneczne krakowiaków, ale też na przykład przez Królową Wandę.

Przyjść ma do nas maleńkie dziecię, które da szczęście ludziom na świecie - mówiła.

Pierwszy raz tu jesteśmy. Na ogół nie chodziliśmy na orszak, ale teraz nas zachęciła i pogoda, i nastrój, i Kraków. Pięknie było - mówiła jedna z uczestniczących w Orszaku osób - super jest. Najlepiej jednak było gdy oni nie mówili, bo śpiewaliśmy wtedy kolędy i było weselej - dodała inna osoba.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli wrócił na ulice Krakowa po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, ale nie w takiej samej formie jak dawniej. Każdy z trzech orszaków mógł liczyć maksymalnie po 100 osób. Zalecano uczestnikom i uczestniczkom aby nosić maseczki oraz zachowywać od siebie odstępy.

W orszakach szły grupy rekonstrukcyjne, wolontariusze z chorągwiami, mali rycerze i małe damy dworu. Tradycyjnie Orszakowi towarzyszyła zbiórka pieniędzy na projekt mieszkaniowy Dzieła Pomocy Świętego Ojca Pio dla osób w kryzysie bezdomności.

Szykuje się Orszak Trzech Króli w Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE