Trik z banknotem i lodówką. W ten sposób zaoszczędzisz na rachunkach!

i

Autor: Pexels Trik z banknotem i lodówką. W ten sposób zaoszczędzisz na rachunkach!

Ciekawostki

Trik z banknotem i lodówką. W ten sposób zaoszczędzisz na rachunkach!

2023-09-30 8:43

Koszty opłat za prąd, gaz czy wodę szybują w górę. Zwyczajowo ceny prądu dla odbiorców indywidualnych są zmieniane raz w roku – w styczniu. Aktualnie mamy jednak do czynienia z wyjątkową sytuacją. Rachunki za prąd w 2022 roku wzrosły o około 24% w stosunku do roku 2021. Warto więc przyjrzeć się sposobom, dzięki którym można zaoszczędzić energię. Jednym z nich jest sprytny trik z banknotem i lodówką. O co chodzi? Sprawdźcie!

Ceny energii stale rosną. Jak zaoszczędzić?

Inflacja jest jednocyfrowa, a więc zmalała, choć ceny nadal rosną, tylko wolniej. Wiadomo jednak, że w ciągu ostatnich miesięcy ajbardziej podrożały żywność (aż o 1,6%) i energia (3,7%), a to tylko w ciągu jednego miesiąca. Polski Instytut Ekonomiczny alarmuje, że przedsiębiorstwa dalej będą podwyższać ceny w związku z rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Według ankiety Payback Opinion Poll przeprowadzonej wśród Polaków, 45% badanych najbardziej odczuwa wzrost cen mediów, czyli gazu, wody, ogrzewania (a jesteśmy jeszcze przed sezonem grzewczym) i prądu. Warto zatem poznać wszystkie sposoby, dzięki którym można zaoszczędzić energię.

Lodówka - pożeracz energii w naszych domach

Lodówka należy do urządzeń, które zużywają najwięcej prądu w domu. Powód jest oczywisty – działa 24 godziny na dobę. Jak sprawić, aby urządzenie dobrze chłodziło i nie generowało niebotycznych rachunków za energię? Istnieje sprytny trik, dzięki któremu sprawdzimy, czy uszczelka na lodówce, którą otwieramy niezliczoną ilość razy w ciągu dnia, jest szczelna. To ważne, ponieważ jeśli nie, temperatura w lodówce rośnie, a więc zużywa ona kilkukrotnie więcej energii niż normalnie.

Trik z banknotem - w ten sposób zaoszczędzisz na rachunkach

Aby sprawdzić szczelność lodówki, powinniśmy zamknąć drzwi na dowolnym banknocie w taki sposób, aby znajdował się między uszczelką a lodówką. Kolejno powinniśmy spróbować powoli wyciągnąć banknot. Jeśli będzie wysuwał się z trudem – wszystko jest w porządku. Z lodówki nie ucieka chłód, a zatem nie musi pracować na wyższych obrotach, co generowałoby kilkukrotnie więcej zużycia prądu. Jeśli natomiast banknot wysunie się bez oporu, może okazać się, że uszczelka jest nieszczelna i wypaczona, a wtedy – by zaoszczędzić – lepiej niezwłocznie ją wymienić.

Drogowcy oddadzą nowy wiadukt Trasy Łazienkowskiej kilka miesięcy przed czasem! Już kładą asfalt

Jak dobrze znasz eskowe hity? Dokończ tekst!

Pytanie 1 z 7
Marzymy pod kocami o miłości, bo żadne z nas ...
Dawid Kwiatkowski pokazał klatę