Te produkty najczęściej kupują przyjeżdżający do polskich sklepów

2023-01-16 14:31
sklep
Autor: Pixabay

W 2023 roku akcyza na wyroby tytoniowe w Czechach wzrosła o około 5 proc. Cena jednej paczki papierosów w stosunku do ubiegłego roku wzrosła już o pięć koron, a w ciągu roku wzrośnie o kolejne 3-5 koron. W efekcie, zauważa portal Lidove Noviny, północ Czech jeździ po papierosy do Polski.

Dziennikarze wyliczyli, że cena paczki papierosów w Cechach jest wyższa o blisko połowę niż w Polsce. Papierosy dołączyły więc do tych list zakupowych, które Czesi przygotowują, wybierając się do Polski.

Wyższa akcyza w Czechach

Paradoksalnie, zauważa portal LN, mimo wzrostu akcyzy, państwo zbiera z rynku mniej niż się spodziewa. W ubiegłym roku na przykład pobór akcyzy od wyrobów tytoniowych wzrósł o 3,1 mld koron rok do roku, do 59,35 mld koron, ale ostateczna kwota była o 3,3 mld koron niższa niż zakładano przy tworzeniu budżetu.

Analizy Narodowego Instytutu Zdrowia dowodzą, że ani liczba palaczy, ani konsumpcja wyrobów tytoniowych nie zmniejsza się.

Przyczyna tego stanu rzeczy, i moim zdaniem dosłownie brutalna przyczyna, leży w różnicy między ceną papierosów w Czechach i w Polsce, gdzie Czesi kupują teraz papierosy za połowę ceny, jaką mają u siebie - powiedział portalowi LN Kamil Provazník, dyrektor finansowy na Europę Środkową w firmie tytoniowej Imperial Brands.

Słynne kwiaciarki z krakowskiego Rynku testują nowe lokum. Nowe budki budzą mieszane odczucia. Jak Wam sie podobają?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE