covi

i

Autor: Pixaby

Testy na koronawirusa w Krakowie bez wychodzenia z auta? Na ile są skuteczne?

2020-04-19 10:53

Wiele osób zastanawia się, czy może być bezobjawowym nosicielem COVID-19. Taką wątpliwość rozwiałyby specjalne testy. Czy w Krakowie można je zrobić? Niedawno pojawiła się również opcja testów bez wychodzenia z samochodu! Gdzie je wykonać? Jaka jest ich cena? Na ile są wiarygodne? Sprawdźcie w naszym materiale!

Testy na koronawirusa w Krakowie: czy można wykonać?

Okazuje się, że test na obecność koronawirusa nie musi być wykonywany tylko w szpitalu. W kilku miastach w Polsce można je zrobić także prywatnie. Jednym z nich jest właśnie Kraków. Specjalnie dla was zgromadziliśmy wszelkie informacje na ten temat.

Testy na koronawirusa w Krakowie: gdzie je zrobić? Ile kosztują?

W Krakowie można skorzystać z badania serologicznego na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w specjalnym punkcie "Drive&Go-Thru" w krakowskich Czyżynach.

Badanie serologiczne przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (tzw. test kasetkowy), wykonuje się w próbce krwi pobranej z palca. Badanie wykonywane jest przy użyciu metody immmunochromatograficznej, oceniającej osobno obecność przeciwciał klasy IgM i IgG. Wykorzystywane testy przeszły pozytywnie weryfikację w naszych laboratoriach - zapewnia Diagnostyka.

Można je wykonać od poniedziałku do piątku w godzinach 8-19 przy ul. Życzkowskiego 16. Koszt to 129 zł.

Testy na koronawirusa w Krakowie: zrobisz je bez wychodzenia z auta

Od poniedziałku, 20 kwietnia będzie też można zrobić testy bez wychodzenia z auta. Specjalny namiot powstał już przy Tauron Arenie. Jak to działa? Osoba podejrzewająca u siebie COVID-19 wjedzie samochodem do namiotu, a pracownik pobierze od niej wymazy. Do wspomnianego punktu można też przyjść pieszo.

Badanie trwa kilka minut. Wyniki poznamy po dwóch dniach.

Testy na koronawirusa Kraków: czy potwierdzą zakażenie?

Wspomniane badanie nie służy do potwierdzenia u nas COVID-19. Dodatni wynik poświadczy nam za to, że przebyliśmy zakażenie w przeszłości. Co z wynikiem ujemnym? Nie stwierdza on braku infekcji i nie daje podstaw do jej wykluczenia.

Co więcej, wynik ujemny może wystąpić u osoby zakażonej w tze. okienku serologicznym. To okres po zainfekowaniu, gdy organizm nie wytworzył jeszcze przeciwciał odpornościowych lub w przypadkach, gdy czułość testu serologicznego jest niewystarczająca (zbyt niskie stężenie przeciwciał). Wyniki dodatnie muszą być potwierdzane testem molekularnym.

Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Koronawirus. Posłuchaj o faktach i mitach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
COŚ DOBREGO #005
Sonda
Co zrobisz, gdy skończy się narodowa kwarantanna?