Świstaki przyłapane w Tatrach. Mistrzowie relaksu

i

Autor: Screenshot Facebook @Tatrzański Park Narodowy Świstaki w Tatrach

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Świstaki w Tatrach przyłapane na zabawie w słońcu na hali. "Mistrzowie relaksu" [WIDEO]

2023-08-09 9:45

Tatrzański Park Narodowy to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które może pochwalić się jeszcze bardziej wyjątkowymi mieszkańcami. Pracownicy parku przyłapali grupę świstaków, wygrzewających i bawiących się razem na słońcu na hali. "Mistrzowie relaksu" — okrzyknęli ich leśnicy.

Tatry. Świstaki przyłapane na wypoczywaniu na hali

Tatrzański Park Narodowy pochwalił się w mediach społecznościowych wyjątkowymi mieszkańcami. Pracownicy parku przyłapali na nagraniu świstaki, które korzystając z pięknej i słonecznej pogody, wygrzewały się na hali. Te urocze zwierzęta, żartobliwie nazwane przez przewodników "mistrzami relaksu", są stałymi mieszkańcami Podhala. Leśnicy przypominają, że nie należy zakłócać im spokoju i zbliżać się do nich oraz ich nor.

— Nasze świstaki to prawdziwi mistrzowie relaksu. Dobrze odżywione egzemplarze, szczególnie po mocniejszych przepychankach, lubią wyciągnąć łapki na tatrzańskich halach. Nigdy jednak nie tracą czujności. Pamiętajmy, by nie zbliżać się do nor i nie przeszkadzać im w trudach dnia codziennego — poinformowali przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego na Facebooku.

Gdzie w Tatrach można spotkać świstaka?

Te urocze zwierzęta na Podhalu występują od czasów, kiedy w tym miejscu zaczął ustępować lodowiec. Świstak ma masywną i zaokrągloną sylwetkę. Długość tułowia wraz z głową wynosi 30–60 cm, a ogona 10–25 cm. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy ze względu na swoją niezwykłą czujność, świstaki wybierają miejsca, z których swobodnie mogą obserwować okolicę. Jako punkty obserwacyjne najczęściej wykorzystują duże głazy. Świstaki lubią wygrzewać się w słońcu i dlatego zasiedlają zbocza południowe i południowo-zachodnie. W Tatrach zwierzęta te żyją na wysokości od 1500 do 2300 m n.p.m. Większość ich stanowisk zlokalizowana jest w piętrze hal, tj. powyżej 1800 m n.p.m. Świstaki można podziwiać jeszcze tylko przez chwilę — w okolicach września i października zapadną w sen zimowy i będą hibernować do wiosny.

QUIZ. Jak dobrze znasz gwarę góralską?

Pytanie 1 z 12
Kim jest frajerka?

— Przeciągłe i przenikliwe gwizdy świstaków od zawsze wypełniały tatrzańskie doliny. Od tych charakterystycznych odgłosów pochodzi polska nazwa gatunkowa świstak. Z nazwą tych zwierząt związane są liczne nazwy topograficzne w Tatrach: Świstowa Czuba, Świstówka, Świstowa Dolina itd., co potwierdza fakt ich licznego występowaniu w tych częściach gór — czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tego na pewno nie wiedziałeś o Tatrach! 10 ciekawostek, które zmienią postrzeganie polskich gór:

Kraków. Pod samym Wawelem odkryto ślady po dużych zrzutach ścieków do Wisły. „Leki, hormony, narkotyki”