Trąba powietrzna w Tatrach

i

Autor: Maksym Harbar, Unsplash/Screenshot Instagram @aktualne_warunki

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Trąba powietrzna zaobserwowana w Tatrach. Turyści sfotografowali niespotykane w górach zjawisko [ZDJĘCIE]

2023-09-22 7:31

Pogoda w górach niejednokrotnie zaskoczyła turystów. Amatorzy pieszych wędrówek często niedoceniają tego, jak bardzo różnić się może pogoda w górach, od tej, której znają na co dzień. Jednak nawet najbardziej zapaleni górołazi nie spodziewali się tego, co ostatnio zarejestrowali turyści w Tatrach Wysokich. Po słowackiej stronie pojawił się... trąba powietrzna!

Trąba powietrzna w Tatrach

Pogoda w górach potrafi zaskoczyć, jednak najbardziej zaprawieni górołazi nie spodziewali się takiego widoku. We wtorek, 19 września w Tatrach Słowackich, nieopodal Chaty Teryho położonej na wysokości 2015 m n.p.m, zarejestrowano niewielką trąbę powietrzną. Zdjęcie z tego zdarzenia opublikowano w mediach społecznościowych portalu Aktualne warunki górskie. Internauci w komentarzach uściślają, że zjawisko, opisane przez autorów strony, to dokładnie lej kondensacyjny. Wiele osób wyraziło zdumienie, że może pojawić się on nawet w Tatrach.

— Kto by pomyślał — czytamy w komentarzach pod postem.

— Ciekawe ze nawet w takim terenie — czytamy w komentarzach pod postem.

— Myślałam, że teren musi być w miarę płaski, by lej dotknął ziemi — czytamy w komentarzach pod postem.

Gwara góralska. Czy potrafisz dogadać się z Góralem?

Pytanie 1 z 15
Popularne dutki, to nic innego niż:

Jak powstaje lej kondensacyjny i trąba powietrzna?

Lej kondensacyjny jest uznawany za zalążek trąby powietrznej, jednak sam w sobie nie jest niebezpieczny. Pojawia się w postaci odwróconego stożka, czyli długiej tuby i jest tworzony przez silne prądy wstępujące powietrza w chmurach, na skutek różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru. Kiedy lej zetnie się z ziemią zamienia się w trąbę powietrzną lub tornado. To zjawisko jest niezwykle rzadkie w Polsce. O ile lej kondensacyjny co jakiś czas można zaobserwować w naszym kraju, tak trąby powietrzne na razie nad Wisłą nie występują. 

Stanisław Wyspiański umieścił je na swoich obrazach. Niewielkie miasto w Małopolsce z bogatą historią:

ESKA Summer City: Shuvary Park i Terma Bania
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE