WIADOMOŚCI

Niezwykła atrakcja w górach już otwarta! Tatrzańska Świątynia Lodowa powstała na kształt Opactwa Westminster [ZDJĘCIA]

2023-11-20 12:51

Tatrzańska Świątynia Lodowa to jedna z najpopularniejszych zimowych atrakcji w słowackich Tatrach Wysokich. Co roku nasi sąsiedzi tworzą niezwykłą konstrukcję z lodu, na kształt słynnych budowli, które znaleźć możemy na całym świecie. Tegoroczna Tatrzańska Świątynia Lodowa składa hołd królowej Elżbiecie II i jej wizycie w Tatrach. Co znajdziemy w środku niezwykłej konstrukcji, wykonanej z 225 ton lodu?

Tatrzańska Świątynia Lodowa. Słowacy otworzyli wyjątkową atrakcję turystyczną

Najpopularniejsza zimowa atrakcja Tatr Wysokich — Tatrzańska Świątynia Lodowa — otwiera swoje podwoje już po raz jedenasty. Po budowlach lodowych inspirowanych architekturą z różnych zakątków świata, w tym roku lodowa kopuła inspirowana jest wyjątkową osobowością i ma brytyjski akcent. Już od 17 listopada będzie można wejść do kopuły na Hrebienku, która kryje w sobie lodową budowlę inspirowaną architekturą Westminster Abbey z Londynu. Od 1066 roku jest on symbolem brytyjskiej tożsamości, monarchii, a w Tatrach Wysokich upamiętnienia wyjątkowych chwil.

— 24 października 2008 roku odwiedziła Hrebienok brytyjska monarchini, Królowa Elżbieta II. W 2023 roku minęło dokładnie 15 lat od tych wydarzeń, dlatego też w hołdzie dla jej ekscelencji i jednocześnie jej następcy, Króla Karola III, na Hrebienku powstała Tatrzańska Świątynia Lodowa inspirowana Westminster Abbey. Świątynią, która jest nie tylko miejscem koronacji, ale także ostatnich pożegnań królów brytyjskich — powiedział menedżer Tatrzańskiej Świątyni Lodowej, Lukáš Brodanský.

QUIZ wiedzy o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry?

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?

Tatrzańska Świątynia Lodowa. Brytyjczycy doceniają ukłon w stronę Elżbiety II

Głównym budowniczym Tatrzańskiej Świątyni Lodowej był tradycyjnie Adam Bakoš, pod którego okiem pracowali rzeźbiarze ze Słowacji, Czech, Polski i Niemiec. Wchodząc do kopuły jako pierwsza ukaże się zachodnia strona opactwa, środkowa część to widok na północną stronę tej znanej na całym świecie budowli. Dopełnieniem lodowej konstrukcji jest krzesło koronacyjne wykonane z lodu, stanowiące stylowy punkt fotograficzny. Przed wejściem do kopuły zwiedzający mogą obejrzeć wystawę zdjęć upamiętniających wizytę Elżbiety II w Tatrach Wysokich. Wspaniały hołd złożony brytyjskiej monarchini w Tatrach Wysokich docenił również Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Nigel Baker.

— To cudowne! Uważam, że artyści wykonali fantastyczną pracę. Bardzo wzrusza mnie widok opactwa tutaj w Tatrach, które nasza królowa odwiedziła 15 lat temu. Królowa Elżbieta II miała szczególne relacje z Tatrami Wysokimi, a Opactwo Westminsterskie ma szczególne relacje z rodziną królewską. Nigdy nie sądziłem, że uda mi się zobaczyć Opactwo Westminsterskie z lodu. Dla mnie to coś wyjątkowego i myślę, że takie samo będzie dla wszystkich odwiedzających — powiedział ambasador Nigel Baker.

Co znajduje się w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej?

Wyjątkowa budowla powstała z aż 225 ton lodu, na które złożyło się 1800 zamarzniętych bloków. Częścią Tatrzańskiej Świątyni Lodowej jest także wystawa miniaturowych replik regaliów koronacyjnych, które podarowało bezpośrednio Opactwo Westminsterskie. Pięknym dodatkiem jest także szklana korona królewska autorstwa szklarza artystycznego i projektanta Achilleasa Sdoukosa, który również prezentuje w kopule kilka atrakcyjnych dzieł. Ciekawostką tego sezonu jest wykonany po raz pierwszy lodowy mechanizm specjalnych rowków, który codziennie w jednym z trzech miejsc wypuści jedną sygnowaną szklaną kulkę jako wyjątkowy souvenir i pamiątkę z Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Otwarcie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej tradycyjnie uważane jest także za symboliczne otwarcie sezonu zimowego w Tatrach Wysokich.

— Miejmy nadzieję, że sezon zimowy będzie jak najlepszy, a odwiedzający znajdą w Tatrach wszystko, czego szukają. Piękną przyrodę, możliwość uprawiania sportów, wspaniały relaks i wypoczynek. Wierzymy, że brytyjski akcent, również dzięki wzmocnionemu połączeniu lotniczemu Tatr z Londynem, sprowadzi do nas więcej gości z Wielkiej Brytanii, którzy odkryją Tatry jako wyjątkową destynację turystyczną — powiedziała Lucia Blašková, dyrektor OOCR Región Vysoké Tatry.

Tatrzańska Świątynia Lodowa w Tatrach Słowackich powstała na kształt Opactwa Westminster. To prawdziwa magia:

Korek na podkarpackim przejściu granicznym z Ukrainą ma ponad 60 km
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE