Ciekawostki

Ta Małopolska wieś nazywana jest żywym skansenem. Turyści z całej Polski zjeżdżają, by podziwiać tutejsze chałupy [GALERIA]

2024-04-19 17:49

Chochołów to wieś w południowej części województwa małopolskiego. Słynie głównie z drewnianych chat, które mają kilkaset lat, a wciąż są zamieszkiwane przez ludzi. Budynki idealnie komponują się z malowniczym pejzażem Tatr. Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Chochołów, wybierając się na Podhale?

Chochołów nazywane jest żywym skansenem. Kilkusetletnie drewniane chałupy wciąż są zamieszkiwane przez ludzi

Nie ma chyba osoby, która nigdy nie słyszała o Chochołowie – niewielkiej wsi liczącej ponad 1200 mieszkańców, położonej w malowniczym krajobrazie Tatr. Nazwę miejscowości wiele osób kojarzy z leżącą kilkanaście kilometrów dalej Doliną Chochołowską. To jednak błąd, ponieważ ta, jak podaje strona internetowa „Szlaki turystyczne Małopolski” pochodzi od osoby jej założyciela, czyli Bartłomieja Kluski Chochołowskiego, który w uznaniu zasług wojennych otrzymał prawo dziedziczenia sołtystwa od króla Stefana Batorego. Jak podaje Edmund Długopolski w publikacji „Przywileje sołtysów podhalańskich”, Chochołów lokowano w 1592 roku jako wieś królewską. Ciekawym epizodem z historii wsi Chochołów jest także powstanie chochołowskie, które miało miejsce w lutym 1846 roku. Miejscowa ludność podjęła wówczas walkę z austriackim zaborcą. Dziś Chochołów słynie przede wszystkim z turystyki, stanowiąc doskonałą bazę wypadową w Tatry. W okolicy przebiegają popularne szlaki turystyczne, a w 2016 roku uruchomiono tam największe termy w Polsce, czyli Termy Chochołowskie. Poznajcie piękno Chochołowa i jego okolic w galerii, którą przygotowaliśmy.

QUIZ. Slang polskiej wsi. Tak się mówi na prowincji. Znasz te pojęcia?

Pytanie 1 z 9
Co to znaczy, że pole leży odłogiem?