Dowód osobisty

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Dowód osobisty - masz taki znaczek? Sprawdź, co oznacza

Szukasz mieszkania na wynajem? Bądź czujny!

2023-03-10 13:56

Do krakowskich policjantów zgłaszają się osoby pokrzywdzone przez oszustów mieszkaniowych, którzy zmieniają i modyfikują sposoby, aby wyłudzić pieniądze za czynsz i kaucję. Obecnie używają do tego m.in. skradzionych lub udostępnionych przez inne osoby dokumentów tożsamości, którymi próbują uwiarygodnić wynajem mieszkania.

W dzisiejszych czasach musimy być bardzo ostrożni. Oszuści prześcigają się w pomysłach na to, jak uzyskać dostęp do naszych danych i ukraść pieniądze. Coraz częściej wyłudzają je legitymując się kradzionym dokumentem i wymuszając na zainteresowanym podjęcie decyzji pod presją czasu. W taki sposób została oszukana m.in. 23-latka, która przelała 1500 złotych nieznanej osobie bez obejrzenia mieszkania.

Ten kontakt nawiązała za pośrednictwem komunikatora internetowego i właśnie tym kanałem uzgodniła z wynajmującym wszystkie szczegóły. Wynajmując aby uwiarygodnić swoją osobę przesłał zdjęcie dowodu osobistego, a Pani przekonana, że wszystko jest w porządku przelała mu pieniądze - mówi st.post. Elżbieta Znachowska - Bytnar z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Po wykonaniu przelewu kontakt z wynajmującym został zerwany, a prezentowany dokument okazał się kradziony. Bliski zostania oszukanym w ten sam sposób był także pan Sebastian. Jego wątpliwości wzbudziła bardzo niska cena za wynajem mieszkania oraz brak kontaktu osobistego z jego właścicielem.

Poprosiliśmy osobę wystawiającą ogłoszenie o potwierdzenie własności mieszkania. Wysłała nam zdjęcie z ksiąg wieczystych, ale kiedy przeanalizowaliśmy te księgi wieczyste rzeczywiste okazało się, że nic się nie zgadza z tym mieszkaniem. To dotyczyło zupełnie innego mieszkania, w innym miejscu, o innym metrażu- mówi pan Sebastian.

Policja zaleca aby korzystać z rekomendowanych stron lub pośredników i nie podejmować decyzji o wynajmie pod wpływem presji. Jeśli jednak padniemy ofiarą oszustów lub nieuczciwych wynajmujących niezwłocznie zgłośmy sprawę w najbliższej jednostce Policji.

QUIZ. Koszmarne wpadki w scenariuszach polskich seriali! Zdobędziesz chociaż połowę punktów?

Pytanie 1 z 10
Ta bohaterka była w nieustającej ciąży. Widzowie pękali ze śmiechu, że brzuch jej nie rośnie... O kogo chodzi?
M jak miłość, odcinek 1650. Patrycja (Alżbeta Lenska), Łukasz (Jakub Józefowicz), Marysia (Małgorzata Pieńkowska)
Pożar mieszkania w bloku. Pilna akcja strażaków na Mokotowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE