Ciąża in vitro

i

Autor: pixabay.com

Sukces miejskiego programu in vitro! W Krakowie urodziły się już dwie dziewczynki!

2023-03-06 10:10

88 kobiet zaszło w ciążę dzięki ubiegłorocznej edycji miejskiego programu in vitro. Około 360 par będzie mogło znów starać się o dofinansowania. Kliniki, które są zainteresowane przeprowadzaniem zabiegów mogą składać oferty do 20 marca. Program będzie kontynuowany przez kolejne trzy lata.

Z pierwszego miejskiego programu mogli skorzystać krakowianie, którzy spełnili odpowiednie kryteria. Trzeba było spełnić warunki ustawy o leczeniu niepłodności i podjąć terapię metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Każda para zakwalifikowana do tego programu miała prawo do dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka. Program jest kontynuowany i odnosi sukcesy. W lutym w Krakowie urodziły się dwie dziewczynki w tym mała Wiktoria.

- Jest to ogromna wdzięczność, że nam się udało. Była to nasza pierwsza procedura. Nie była ona łatwa. Medycyna nie dawała nam żadnych, innych szans. Staraliśmy się o dziecko przez pięć lat. Myślę, że najważniejszy jest ten owoc, a nie to co ludzie mówią. My się nie czujemy inni czy gorsi. Mamy taką samą córeczkę jak każdy inny - mówią rodzice Wiktorii.

W ubiegłym roku na realizację miejskiego programu in vitro miasto przeznaczyło milion złotych. Teraz budżet zwiększył się do 1 mln 800 tysięcy złotych. Zainteresowane ośrodki mają czas na składanie ofert do 20 marca br. do godz. 15.00. Oferty będzie oceniać komisja powołana przez prezydenta. Oferty wraz z załącznikami składa się w siedzibie Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Jana Dekerta 24. Po weryfikacji ofert złożonych przez kliniki odbędzie się nabór par.

Pary muszą spełnić następujące kryteria:

  • zarówno kobieta jak i mężczyzna są mieszkańcami Krakowa
  • wiek kobiety mieści się w przedziale 20-42 lata (wg rocznika urodzenia)
  • para spełnia określone ustawą o leczeniu niepłodności warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego
  • para wyraża zgodę na samodzielne pokrycie kosztów związanych z przechowywaniem kriokonserwowanych oocytów i zarodków oraz ewentualnych kriotransferów
  • brak kryteriów wykluczających z udziału w programie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność dotyka 10-12 proc. populacji społeczeństw krajów wysokorozwiniętych. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii szacuje, że niepłodność dotyczy bezpośrednio nawet 1,5 mln polskich par, co stanowi około 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym.

Kraków: urzędnicy kupili rower cargo

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Minimum trzy razy wyprowadzimy Cię w pole!

Pytanie 1 z 15
Na rozruch coś łatwego - wskaż poprawną pisownię: