Kraków znów się dusi. To trzecie najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie! [26.03.]

2021-03-26 9:12 nm
Tak smog unosi się nad Krakowem
Autor: Krzysztof Dadak

Dramatyczne powietrze w Krakowie i w okolicach. Normy w całym mieście przekroczone są o kilkaset procent. Najgorzej jest w centrum stolicy Małopolski. Kraków to dziś trzecia najbardziej zanieczyszczona miejscowość na świecie. Dziś lepiej ograniczyć wychodzenie z domu.

Smog Kraków dzisiaj [26.03.]

Słońce od rana przebija się przez chmury w Krakowie, ale niech ta piękna pogoda Was nie zwiedzie. Powietrze w mieście jest fatalne. Normy zanieczyszczenia przekroczone są o kilkaset procent. Najgorzej jest m.in. na Alejach Trzech Wieszczów oraz w Nowej Hucie. W ościennych miejscowościach nie jest lepiej. Tutaj niechlubnym liderem są Zielonki, Rząska oraz Węgrzce. Na mapie poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądało stężenie szkodliwych pyłów w Krakowie i okolicznych miejscowościach.

Dodajmy jeszcze, że Kraków jest dziś trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie. Gorsze powietrze mamy tylko w Pekinie oraz Katmandu.

Smog w Krakowie i okolicach [26.03.2021]
Autor: screen airly Smog w Krakowie i okolicach [26.03.2021]
Raport z Anteny 25.03

Kraków przykryty smogiem. Jak się bronić?

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!