Smog w Polsce11.01.2024. RCB wysłało alerty do mieszkańcow województwa

i

Autor: screen airly/unplash Smog w Polsce 11.01.2024

powietrze

Smog dusi Polaków, normy przekroczone wielokrotnie. Wysłano alerty RCB

2024-01-11 16:32

Czwartek, 11 stycznia to kolejny dzień z fatalnym powietrzem w Polsce. Smog spowił znaczną część naszego kraju. Polskie miasta znalazły się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty ostrzegające przed bardzo złym stanem powietrza.

Smog w Polsce. 11.01.2024. RCB wysłało alerty do mieszkańców województwa

Smog w Polsce nie odpuszcza. Od kilku dni odnotowywane są znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm. Tak jest m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, czy w aglomeracji śląskiej. W czwartek, 11 stycznia w stolicy Małopolski obowiązuje już III stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Drugi dzień z rzędu wprowadzono też darmową komunikację miejską. Co więcej, Wrocław i Kraków znalazły się w pierwszej 11-stce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie (Wrocław miejsce 7., Kraków miejsce 11.).

Z uwagi na fatalny stan powietrza Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty dla mieszkańców części województw:

  • śląskiego,
  • podkarpackiego,
  • dolnośląskiego,
  • opolskiego,
  • świętokrzyskiego,
  • małopolskiego

"Uwaga! Dnia 11.01 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz” - brzmi alert RCB.

Smog spowił Polskę. Kiedy ogłaszany jest alarm smogowy?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).

Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów, czyli dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości powietrza, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów. Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35.

Smog w Polsce. Jak się przed nim chronić?

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Niezwykłe zjawisko na Podhalu. Siarczysty mróz wyczarował magiczne słupy świetlne

Antek Królikowski skazany za jazdę pod wpływem marihuany