Smardze. Można już zbierać jedne z najdroższych, wiosennych grzybów

i

Autor: Pixabay Smardze, czyli tzw. "polskie trufle" są niezwykle cenne. Gdzie je znajdziemy?

Ciekawostki

"Polskie trufle" już niedługo opanują polskie lasy. Kilogram tych grzybów kosztuje majątek! Gdzie ich szukać?

2024-04-24 9:26

Sezon grzybowy powoli zaczyna się rozkręcać. Oprócz popularnych okazów już niedługo będzie można też trafić na prawdziwe rarytasy. Są nimi m.in. smardze jadalne, zwane inaczej "polskimi truflami". Jak się okazuje, to jedne z najdroższych grzybów na świecie. Ile kosztuje kilogram smardzów jadalnych? Gdzie szukać "polskich trufli"?

Spis treści

  1. Gdzie rosną smardze jadalne? Czy smardze są pod ochroną?
  2. Ile kosztuje 1 kg smardzów?
  3. "Polskie trufle" w kuchni. Jak przyrządzić smardze?
  4. "Polskie trufle" w polskich lasach. Jak rozpoznać smardze jadalne?
  5. Wiosenne grzybobranie. Jakie grzyby zbierać wiosną? [ZDJĘCIA, OPISY]

Gdzie rosną smardze jadalne? Czy smardze są pod ochroną?

Zrywanie smardzów odbija się niekorzystanie na całym leśnym ekosystemie, a także negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Dlatego właśnie te grzyby są pod ochroną. Na szczęście jednak smardze bardzo często można spotkać na działkach albo w przydomowych ogródkach, a tam nie obowiązuje zakaz ich zrywania. Pod jakimi drzewami chętnie rosną smardze? Można je znaleźć pod topolą białą, w lasach łęgowych, w dolinach rzek lub w pobliżu drzew iglastych. Smardze nazywane są polskimi truflami. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o ich niezwykle łagodny, delikatny, lekko orzechowy smak, który może być porównywalny z tak ekskluzywnym gatunkiem grzybów, jak właśnie trufle.

Ile kosztuje 1 kg smardzów?

Cena smardzów różni się w zależności od tego, czy chodzi o świeże czy suszone. Kilogram świeżych smardzów kosztuje od ok. 200 do aż 450 zł. Za kilogram suszonych trzeba zapłacić aż... 2 000 zł.

"Polskie trufle" w kuchni. Jak przyrządzić smardze?

Jak przyrządzić smardze? Najpopularniejszym przepisem są smardze w śmietanie z makaronem i szalotką lub też w wersji całkowicie minimalistycznej - usmażone na maśle lub dodane do jajecznicy. Popularne jest też risotto ze smardzami na maśle i białym winie.

"Polskie trufle" w polskich lasach. Jak rozpoznać smardze jadalne?

Kapelusz smardza nie odrywa się od trzonu i jest zrośnięty z nogą. Ponadto jest pomarszczony i ma miodowy lub karmelowy kolor. Ścinając smardze nożykiem trzeba bardzo uważać, gdyż są to grzyby niezwykle delikatne. Szukając smardzów bezwzględnie trzeba jednak uważać - łatwo pomylić je z piestrzenicą kasztanowatą. Owocniki tego grzyba pojawiają się od marca do maja, szczególnie w lasach sosnowych i są trujące nawet po obróbce termicznej. Nie powinno się ich nawet dotykać, gdyż substancję toksyczną - gyromitrynę - która powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych, głównie wątroby i nerek. Piestrzenica kasztanowata ma ciemniejszy kapelusz niż smardze. Pamiętajmy, że jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do gatunku grzybów, lepiej dla bezpieczeństwa ich nie zrywać.

Wiosenne grzybobranie. Jakie grzyby zbierać wiosną? [ZDJĘCIA, OPISY]

Jadalny czy trujący? Rozpoznasz te grzyby? Sprawdź się w quizie

Pytanie 1 z 10
Boczniaki. Czy są jadalne?
grzyby