Skawina wyda w tym roku więcej na walkę ze smogiem niż Kraków. Na co pójdą pieniądze?

2020-02-21 8:00
Skawina Rynek
Autor: Krzysztof Skrzybalski

Skawina poważniej podchodzi do walki o czyste powietrze niż Kraków? Gmina w tym roku zamierza wydać na te cele prawie 15 milionów złotych. To najwyższa kwota w Małopolsce. Kraków natomiast na walkę ze smogiem przeznaczy o trzy miliony mniej. Przypomnijmy, że budżet Skawiny jest 24-krotnie mniejszy niż grodu Kraka.

Wymiana pieców, termomodernizacja budynków oraz montaż odnawialnych źródeł energii. Właśnie na tych działaniach chce skupić się w tym roku Skawina. Na te cele gmina zamierza przeznaczyć prawie 15 milionów złotych. To efekt skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych.

Najwięcej w województwie na walkę ze smogiem przeznaczy Skawina. Posłuchaj materiału Wojciecha Sidorowicza

Skawina na poprawę powietrza przeznaczy najwięcej pieniędzy ze wszystkich samorządów w Małopolsce. Wyprzedza w tej kwestii bogatsze miejscowości, takie jak Kraków, Tarnów, czy Nowy Sącz.

Dla porównania stolica Małopolski na walkę ze smogiem poświęci nieco ponad 11 milionów. Oznacza to, że Kraków na zmianę powietrza przeznaczy prawie o trzy miliony mniej niż sąsiadująca miejscowość. Warto podkreślić, że Skawina dysponuje 24-krotnie mniejszym budżetem niż gród Kraka.

Zdajemy sobie sprawę, jak wielkim wyzwaniem dla samorządów jest walka ze smogiem. Skuteczne rozwiązanie tego problemu wymaga przede wszystkim dużych pieniędzy i zaangażowania - mówi burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko.

Zdrowie mieszkańców jest dla nas najważniejsze, dlatego nie szczędzimy sił i środków, by poprawić jakość powietrza w naszej gminie. Mamy ambitne plany, na które przeznaczymy konkretne pieniądze. Przed nami pracowity rok - dodaje Rzepisko.

Z jakiej pomocy mogą skorzystać mieszkańcy Skawiny? W gminie prowadzone są programy "Czyste Powietrze" oraz "STOP SMOG", które dofinansowują wymianę kotłów. Dodatkowo można wykorzystać środku unijne do instalacji odnawialnych źródeł energii (projekt "Czysta Energia Blisko Krakowa", program "Mój prąd").

Porównanie wydatków na walkę ze smogiem:

Kraków - kwota: 11 688 500 zł
Budżet: 6 mld 254 mln zł

Skawina - kwota: 14 886 785 zł
Budżet: 261 mln zł

Nowy Sącz - kwota: 2 573 363 zł

Tarnów - kwota: 3 574 663 zł 

Wielki Synchron w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE